fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hotele

Polska hotelami nie stoi

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Mamy tylko 66 łóżek hotelowych na 10 tys. mieszkańców. To najmniej w całej Unii Europejskiej. Rekordzistą jest Cypr z 1057 miejsc w hotelach
Średnia krajów UE, wliczając nowe państwa członkowskie, jest prawie czterokrotnie wyższa i wynosi 245. Niemal dwa razy więcej od nas miejsc hotelowych mają Rumunia czy Łotwa. Odpadamy w rywalizacji z Czechami - 249 łóżek, nie wspominając o Włoszech - 369 miejsc czy też Austrii - 700. Unijnym rekordzistą jest Cypr – na każde10 tys. mieszkańców tego państwa przypada1057 miejsc w hotelach.
- Jeśli utrzymamy obecne tempo wzrostu liczby hoteli, dojście do poziomu poprzedzającej nas w ogonie stawki Litwy zajęłoby cztery lata - twierdzi ekspert branży hotelarskiej, szef serwisu e-hotelarstwo Andrzej Szafrański. Nieco lepiej wyglądamy pod względem liczby miejsc we wszystkich obiektach zbiorowego zakwaterowania: według bazujących na danych Eurostatu wyliczeń e-hotelarstwa, to 159 na 10 tys. mieszkańców. Do hoteli dolicza się tu m.in. pensjonaty, domy wycieczkowe, kempingi, hostele, ośrodki kolonijne, zakłady uzdrowiskowe i schroniska młodzieżowe. Na czwartym miejscu od końca stawki przeganiamy Litwę, Rumunię i Łotwę.
Ale od czołówki dzieli nas przepaść. Wskaźnik średniej dla UE to 567 miejsc, we Francji sięga 889, a w Luksemburgu1289. - Dojście do europejskiej średniej w liczbie miejsc noclegowych dla turystów zajmie nam około 50 lat - ocenia Szafrański. Z najnowszych danych GUS wynika, że w lipcu 2011 roku zarejestrowanych było w Polsce 7039 obiektów zbiorowego zakwaterowania. Wszystkich miejsc noclegowych było 606 tys. To mniej niż przed rokiem o 4 tys. Skurczyła się liczba miejsc w motelach, pensjonatach, domach wycieczkowych, ośrodkach wczasowych. Na szczęście wzrosła liczba nocujących turystów. W pierwszym półroczu było ich 9,7 mln, tj. o przeszło 5 proc. więcej niż przed rokiem. Jedna piąta to obcokrajowcy, których przybyło 6,5 proc. Instytut Turystyki szacuje, że ci ostatni zostawią w tym roku w Polsce ok. 4,5 mld dol. - To nieco mniej, niż początkowo zakładaliśmy, ale mniej więcej tyle co w ubiegłym roku - twierdzi prezes Instytutu Krzysztof Łopaciński. Zwiększający się ruch turystyczny napędza noclegową szarą strefę. Szacunki mówią o 160 - 240 tys. takich miejsc w całym kraju. Władze Zakopanego szacują szarą strefę na 30 do 50 proc. wszystkich nocujących wmieście. - Jeśli sylwestra spędza tam ok. 100 tys. osób, a Zakopane ma 42 tys. zarejestrowanych miejsc noclegowych, to coś jest nie tak - uważa Szafrański. W polskich hotelach frekwencja jest coraz większa W branży hotelarskiej zaczyna się ożywienie. Według najnowszych danych międzynarodowej firmy STR Global, która monitoruje wyniki hoteli na całym świecie, w ostatnich ośmiu miesiącach wzrosło – w porównaniu z ubiegłym rokiem - obłożenie w hotelach, zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na Zachodzie Europy frekwencja zwiększa się wolniej, za to szybciej poprawiają się wyniki ekonomiczne - średnia cena oraz przychód na pokój. W Polsce znaczna poprawa sytuacji branży widoczna jest zwłaszcza w ostatnich kilku miesiącach. Obłożenie obiektów w okresie wakacyjnym było o ok.7 - 8 proc. lepsze niż w roku poprzednim.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA