fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Dobra prognoza dla szybko rozwijających się

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Do 2020 r. na 25 najszybciej rozwijających się gospodarek przypadać będzie połowa globalnego PKB i 38 proc. światowej konsumpcji
Takie dane przedstawił dziś Ernest&Young w przygotowanej wspólnie z instytutem Oxford Economics „Prognozą rozwoju szybko rozwijających się rynków". W badaniu wzięto pod uwagę 25 krajów o największej dynamice PKB w ostatnich 10 latach: oprócz krajów BRICS - największych światowych gospodarek wśród rozwijających się państw (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) znalazły się dwa państwa z Unii - Polska i Czechy oraz liderzy wzrostów z Azji, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej.
- Szybko rozwijające się rynki (RGMs) zyskają 6,2 proc. w tym i 5,9 proc. w przyszłym roku, podczas gdy PKB w krajach strefy euro spadnie o 1,6 proc. w 2011 r. oraz 1,1 proc. w 2012 - piszą autorzy prognozy. Rein Newton-Smith, starszy doradca ekonomiczny Ernst & Young komentuje: - Kraje RGMs stają się coraz bardziej istotne, zarówno pod względem ich miejsca w gospodarce światowej jak i ich wpływu globalnego. W czasie gdy rozwinięte kraje walczą z słabym wzrostem, 25 RGMs jest dobrze przygotowanych na światowy kryzys.
Autorzy prognozy zwracają uwagę, że napływ inwestycji bezpośrednich do 25 krajów z zestawienia podwoił się w ciągu 10 lat. Wzrósł z 205 mld dol. w 2000 r do 444 mld dol. do ubiegłym. Dziś idzie tam ok. połowy wszystkich tego typu inwestycji na świecie. Najszybciej rozwijającą się gospodarką był w ostatnich 10 latach Katar (średnioroczny wzrost PKB na poziomie 13 proc.). Drugie miejsce zajęli Chińczycy (wraz z Hongkongiem) - 9,5 proc. Najniżej na podium znalazł się Kazachstan z wynikiem 7,8 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Indie, Wietnam, Nigeria, Ghana, Indonezja, Egipt i Rosja. Polska uplasowała się na 18 miejscu (3,6proc.). Listę zamykają Czechy i Meksyk. Według prognozy za 9 lat na 25 najszybciej rozwijających się krajów przypadać ma połowa światowego PKB, 38 proc. światowej konsumpcji oraz 55 proc. globalnych inwestycji w środki trwałe. Pomimo to biedne kraje jeszcze długo pozostawać będą biedne, uważają autorzy analizy.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA