fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Morska bomba atomowa

Eksplozja amerykańskiej bomby atomowej nad Hiroszimą, 6 sierpnia 1945 r.
bridgeman art library
Pierwszy próbny wybuch jądrowy przeprowadzony 16 lipca 1945 roku na poligonie Almagordo w stanie Nowy Meksyk potwierdził, że jest to oręż nieporównywalny z niczym, co do tej pory znajdowało się w arsenałach, ale nie pokazał wpływu eksplozji nuklearnej na zdolność bojową wojsk, w tym marynarki.
Takich informacji nie dały też dwie eksplozje, które przyniosły zagładę Hiroszimie i Nagasaki w sierpniu 1945 roku, japońskim miastom o niskiej i lekkiej zabudowie.

Dowództwo US Navy nalegało na przeprowadzenie serii testów pokazujących zagrożenia, jakie nowa broń stwarzała dla sił morskich. Politycy z prezydentem Trumanem na czele przychylnie przyjęli ten postulat, zamierzając uczynić z testów swoistą demonstrację siły. Przygotowania do operacji o kryptonimie „Crossroads" rozpoczęły się na przełomie 1945 i 1946 roku. Wybór padł na niewielki (powierzchnia 5,2 km kw.) atol Bikini w archipelagu Wysp Marshalla. Wiosną 1946 roku dotarł tam okręt desantowy LST 110, na który przymusowo zaokrętowano całą, liczącą 167 osób, ludność. Wyspiarzy przesiedlono najpierw na pobliską wyspę Rongerik, a następnie na Kwajalein i Kili.

Pozyskanie „obiektów eksperymentalnych" nie przysparzało problemów, ponieważ US Navy wyzbywała się po wojnie dziesiątek okręt...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA