fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Pierwsze łowwy Ameryki

Mastodonty żyły w lasach Ameryki, mierzyły od 2,5 do 3 m i ważyły do 5 ton. Wyginęły 10 tys. lat temu
Corbis
Ślady polowania sprzed tysięcy lat zmieniają historię podboju kontynentu przez człowieka
Badacze amerykańscy i duńscy dowiedli, że polowania na podobne do mamutów mastodonty odbywały się 1000 lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Wyniki badań opublikowali w dzisiejszym wydaniu magazynu „Science".
– Jestem pewny, że szczególnie rdzenni Amerykanie są zadowoleni z wyników tych badań – powiedział prof. Eske Willerslev z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Kopenhaskiego, współautor artykułu w „Science". – Jest to kolejny dowód, że ludzie są obecni w Ameryce Północnej dłużej, niż sądziliśmy dotąd. Teoria pierwszego osadnictwa ludzi Clovis, która zyskała wielu zwolenników jeszcze kilka lat temu, została ostatecznie pogrzebana.

Doświadczony łowca

Badacze uważają, że pierwsi ludzie przybyli do Ameryki z Azji przez wąski pas lądu, jaki łączył oba kontynenty. Wyniki badań opublikowane dzisiaj w „Science" i badania genetyczne szczątków ludzkich z Oregonu wskazują na to, że miało to miejsce wcześniej, niż dotąd sądzili naukowcy.
Pierwsze ślady polowań na mastodonty przypisywano wcześniej tzw. kulturze Clovis. Jej początki sięgają prawie 13 tys. lat. Kultura ta jest postrzegana jako wspólna dla wszystkich przodków indiańskich ludów Ameryki Północnej. – Nasze badania pokazują, że inni myśliwi byli tam obecni 1000 lat przed Clovis. Wiemy już, że nie było żadnej wojny ani szybkiego wybijania mastodontów przez ludzi Clovis – powiedział prof. Willerslev. – Styczność myśliwych z wielkimi zwierzętami amerykańskimi trwała dłużej, niż wcześniej zakładano. W tej chwili jednak nie wiemy, czy to polowania na mastodonty, mamuty i inne duże zwierzęta sprawiły, że wyginęły. Być może powodem było coś zupełnie innego, np. zmiany klimatyczne. Doświadczony łowca sprzed tysięcy lat wbił ostrze włóczni w lewy bok mastodonda. Ostrze przebiło skórę, 30 centymetrów mięśni i utkwiło u nasady żebra. Ten cios nie był w stanie zabić zwierzęcia. Ale atak grupy myśliwych był niewątpliwie skuteczny, trzytonowy samiec upadł na lewy bok. Myśliwi rozebrali całą prawą połowę zwierza, odzyskując większość broni, kawałek ostrza pozostał jednak w kości żebra. W późnych latach 70. XX wieku inni łowcy – archeolodzy – znaleźli kości na stanowisku Manis Site w stanie Waszyngton na zachodzie USA. Po ponad 30 latach badacze pod kierunkiem Michaela Watersa z Centrum Studiów nad Pierwszymi Amerykanami Texas Agricultural and Mechanical University – posługując się najnowszymi urządzeniami udowodnili, że żebro mastodonta z wbitą końcówką kościanego grotu ma 13 800 lat.

W tym samym wieku

Chociaż naukowcy już dawno określali wiek szkieletu na około 14 tys. lat, nie było na to dowodów. Michael Waters użył spektrometru masowego do datowania węgla w kolagenie żebra, kościanego ostrza i pary ciosów w pobliżu. Wszystkie te skamieliny są w tym samym wieku. Naukowcy użyli także tomografii komputerowej, aby odtworzyć kształt grotu. Ostrze miało prawdopodobnie minimum 27 centymetrów. Jego długość jest porównywalna do długości późniejszych grotów włóczni używanych przez ludzi Clovis. Zespół przeanalizował również materiał genetyczny z żebra i grotu. Okazało się, że ostrze wykonane było z kości... mastodonta. masz pytanie, wyślij e-mail do autora : k.urbanski@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA