fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

VAT od darmowych porad prawnych: Jest odliczenie, nie ma podatku

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Kancelaria, która udziela bezpłatnych porad prawnych, może odliczyć VAT od wydatków na działalność
Jeśli darmowa pomoc prawna jest elementem budowy strategii marketingowej firmy, nie musi ona płacić podatku od wykonywanych nieodpłatnie usług. Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie (numer interpretacji: IPPP2/443-783/11-2/JO).
O interpretację wystąpiła kancelaria, która zamierza rozpocząć współpracę z fundacją. Zobowiązała się do świadczenia nieodpłatnie usług prawnych na rzecz organizacji pozarządowych. Fundacja będzie informować o działaniach kancelarii na swojej stronie internetowej, prezentować podjęte sprawy w mediach i materiałach promocyjnych. Przystąpienie do programu, oprócz wymiaru charytatywnego, jest elementem strategii wizerunkowej kancelarii. We wniosku o interpretację prawnicy zadali dwa pytania: czy świadczone bezpłatnie usługi są obciążone VAT i czy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach wykorzystywanych do wykonywania tych usług?
Warszawska Izba Skarbowa stwierdziła, że darmowe usługi nie podlegają opodatkowaniu. Są bowiem związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Działania kancelarii mają wpływ na jej pozytywne postrzeganie na rynku gospodarczym jako podmiotu społecznie zaangażowanego oraz prowadzącego działalność charytatywną. Powinno to jej przynieść prestiż, a także zapewnić nowych klientów. Nie są więc spełnione przesłanki z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że podatek należny trzeba zapłacić od nieodpłatnego świadczenia usług, które nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Stołeczna Izba Skarbowa przyznała też, że kancelarii przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia nieodpłatnych porad. Zobacz także serwis: Prawnicy, doradcy i biegli » Usługi, ceny, zarobki Prawnicy, doradcy i biegli » Adwokaci i radcowie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA