fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Drink sposobem na kryzys

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Liczba ludzi nadużywających alkoholu i uzależnionych od niego znacznie się zwiększa, gdy gospodarka przechodzi kryzys – dowodzą badacze amerykańscy
Ekonomista zdrowia prof. Michael T. French z Uniwersytetu w Miami i jego zespół odkryli, że nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa się wraz ze wzrostem stopy bezrobocia. Rośnie także liczba osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu i środków odurzających. W USA dotyczy to wszystkich grup etnicznych.
Badanie jest o tyle istotne, że wielu ekonomistów przewiduje, iż bezrobocie za oceanem pozostanie na poziomie wyższym niż przed kryzysem. – Badanie jest przeprowadzone w dobrym momencie, zaawansowane metodologicznie i oryginalne – mówi prof. French. – Jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy wykazali, że mimo spadku dochodów u większości ludzi – nasilają się problemy związane z ryzykownym spożyciem alkoholu.
Naukowcy przeanalizowali dane z lat 2001 – 2005. Wyniki badań zaprezentowali w internetowym czasopiśmie naukowym „Health Economic”. Wykazali, że nawet osoby mające pracę w warunkach kryzysu spędzają więcej czasu, pijąc alkohol, i są bardziej skłonne do jazdy na „podwójnym gazie”. – Tłumaczymy to tym, że kryzys gospodarczy wpływa także na osoby zatrudnione (strach przed utratą pracy), a stres z tym związany prowadzi do częstszego picia i większej skłonności do lekkomyślnych zachowań. Wpływ rosnącego bezrobocia na spożycie alkoholu najwyraźniej zaznaczył się wśród Afroamerykanów i osób w wieku od 18 do 24 lat. Prof. French podkreśla, że wyniki nowych badań to wskazówka dla wszystkich, którzy zajmują się walką z alkoholizmem. Mogą się przygotować na zwiększony popyt na swoje usługi w okresie spowolnienia gospodarki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA