fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Warszawa przyjazna biznesowi

Fotorzepa, Laszewski Szymon Szymon Laszewski
Warszawa awansowała w rankingu najlepszych miast do prowadzenia działalności biznesowej w Europie. Zajęła pierwsze miejsce pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu
Londyn, Paryż i Frankfurt są w czołówce najlepszych miast do prowadzenia działalności biznesowej w Europie ­- tak wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodową firmę doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych Cushman & Wakefield.
Amsterdam awansował na czwarte miejsce w rankingu z szóstej pozycji w 2010 r. Berlin także odnotował lepszy wynik niż przed rokiem i uplasował się na piątym miejscu (na siódmym w 2010 r.). - Tegoroczne, dwudzieste drugie już wydanie raportu European Cities Monitor , jest oparte na wywiadach z członkami zarządów 501 największych firm europejskich. Obejmuje ogólny ranking najlepszych miast w Europie do prowadzenia działalności biznesowej oraz  analizę 36 miast pod względem takich kryteriów jak jakość życia, dostęp do rynków, dostępność oraz jakość kadry pracowniczej, wartość powierzchni biurowej w stosunku do jej - mówi  o rankingu Iwona Skalska, dyrektor ds. Marketingu w Cushman & Wakefield.
Warszawa awansowała o trzy miejsca (z 24 na 21) w rankingu najlepszych miast Europy do prowadzenia działalności biznesowej. Jest na pierwszym miejscu jako najatrakcyjniejsza lokalizacja pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. Miasto znajduje się na trzecim miejscu w rankingu lokalizacji, w których możemy spodziewać się największego napływu firm w najbliższych pięciu latach. Z  raportu European Cities Monitor wynika, że najważniejsze cztery czynniki dla firm podejmujących decyzję o lokalizacji biznesu to, w kolejności: łatwy dostęp do rynków i klientów (60 proc. wskazań respondentów), dostępność wykwalifikowanej kadry (53 proc.), jakość usług telekomunikacyjnych (52 proc.) oraz krajowe i międzynarodowe połączenia transportowe (42 proc.).

Chcą do Rosji...

Jednak to Moskwa może się spodziewać największego napływu firm europejskich w ciągu najbliższych pięciu lat. Liczba firm planujących ekspansję w stolicy Rosji wzrosła z 47 w ubiegłym roku do 57. Moskwa także odnotowała znaczny wzrost w rankingu najlepszych miast w Europie w kategorii dostępu do rynków i klientów. W tym roku awansowała na jedenaste miejsce z dziewiętnastego w 2010 r. - Moskwa jest nadal najatrakcyjniejszym miastem w Europie dla firm planujących ekspansję. Wynika to z bardzo dużego wzrostu wydatków konsumentów, silnego wzrostu sprzedaży typu B2B oraz dużego potencjału w miastach regionalnych poza Moskwą i Petersburgiem - komentuje Tim Millard, dyrektor zarządzający Cushman & Wakefield w Rosji.

...i do Niemiec

Znacząco wzrosła także liczba firm planujących ekspansję w stolicy Niemiec. 23 respondentów wskazało Berlin jako miejsce przyszłej ekspansji, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z 2010 r. (12). W pierwszej dziesiątce ogólnego rankingu najwięcej jest miast niemieckich: Frankfurt, Berlin i Monachium – odpowiednio na miejscu trzecim, piątym i dziewiątym. - Berlin może pochwalić się najlepszą infrastrukturą kulturalną w kraju: operą, prosperującymi teatrami, festiwalami filmowymi, muzeami czy galeriami, a także znanymi uniwersytetami i uczelniami. Miasto oferuje również korzystne warunki najmu powierzchni biurowych. Czynniki te, w połączeniu z intensywną i skuteczną promocją miasta, stanowią o dużej atrakcyjności Berlina, co sprawi, że do stolicy Niemiec będą napływać w najbliższej przyszłości kolejni przedsiębiorcy z całego świata – tłumaczy Martin Brühl, partner zarządzający biura Cushman & Wakefield w Niemczech.

Pożądane miasta

Największy awans (o osiem pozycji) w tegorocznym badaniu najlepszych miast do prowadzenia działalności biznesowej w Europie odnotował Bukareszt, plasując się na 27. miejscu w rankingu. Z kolei Londyn zajmuje pierwsze miejsce w sześciu z dwunastu głównych kategorii: dostęp do rynków i klientów, dostępność wykwalifikowanej kadry, połączenia krajowe i międzynarodowe, jakość usług telekomunikacyjnych, różnorodność językowa i transport w granicach miasta. Natomiast wypadł gorzej pod względem kosztów pracowniczych, kosztów najmu powierzchni biurowej oraz poziomu zanieczyszczenia środowiska. - Londyn zachował pozycję najważniejszego centrum biznesowo-finansowego Europy. Rząd i władze lokalne powinny cały czas dążyć do podnoszenia atrakcyjności środowiska biznesowego we wszystkich sektorach rynku. Dotyczy to w szczególności sektora bankowego i finansowego z uwagi na widoczną presję polityczną, regulacyjną i podatkową. Kondycja Londynu zależy od tego, czy City utrzyma status centrum finansowego Europy, o ile nie całego świata - twierdzi James Young, dyrektor biura Cushman & Wakefield w Londynie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA