fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Exim podnosi gwarancje

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Exim Tours SA, touroperator, który przejął działalność po Exim Tours spółce z o.o., podniósł sumę gwarancji z jednego do 10 milionów złotych. Tym samym zwiększył bezpieczeństwo klientów
W ten sposób Exim Tours zbliżył się do nowych zasad ubezpieczania turystów na wypadek ewentualnego upadku biura podróży, które weszły w życie 17 września. Generalnie sumy gwarancyjne w nowej wersji są kilkakrotnie wyższe niż w poprzednim systemie. W wypadku dużych biur podróży sięgają dziesiątków milionów złotych, a największy touroperator, Itaka, musiał zabezpieczyć się na 126 mln zł.
Przed 17 września Exim Tours sp. z o.o. wykreśliła się z rejestru organizatorów turystyki, prowadzonego przez marszałka województwa mazowieckiego. W to miejsce wpisał się nowy podmiot - Exim Tours spółka akcyjna. Jako nowa firma na rynku, formalnie bez historii,  wykupiła najniższe ubezpieczenie - na 1 mln złotych, nie gwarantujące zwrotu kosztów wszystkim turystom w razie jej upadku. Tym działaniem Exim ściągnął sobie na głowę krytykę innych touroperatorów i agentów, którzy obawiali się sprzedawania oferty biura o niewystarczającym zabezpieczeniu.
Wiceprezes Eximu Abdelfettah Gaida tłumaczył, że zmiana prawna spółki wynikała ze zmian organizacyjnych w całej grupie, obejmującej działalność w Czechach, na Słowacji na Węgrzech i w Polsce. A zbieżność z datą wejścia w życie przepisów nakazujących zwiększenie gwarancji, była przypadkowa. Zobacz rozmowę - Jeszcze raz powtarzam - nie mieliśmy złych zamiarów - mówi dzisiaj Gaida. - Nie uciekaliśmy przed ustawą, bo to by była sztuczka na najwyżej na jeden rok. Zbyt długo działamy na rynku, by rujnować sobie reputację takim chwytem - dodaje. - Ale ponieważ było dużo głosów krytycznych i chcemy udowodnić, że nie działamy przeciw turystom podnieśliśmy gwarancje do 10 mln zlotych - wyjaśnia.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA