fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Chiny przetrwają uderzenie atomowe

Jak ujawniła dwa lata temu chińska armia, wyrzutnie rakiet z głowicami atomowymi zostały ukryte w labiryncie podziemnych tuneli, które od połowy lat 90. budowano w górzystej prowincji Hebei na północy kraju (na zdjęciu: centrum stolicy prowincji Hebei - Shijiazhuang)
Wikimedia Commons
Chińczycy ukryli wyrzutnie w liczących 5 tysięcy kilometrów podziemnych tunelach
Jak wynika z raportu prestiżowego ośrodka RAND, ryzyko konfliktu Stanów Zjednoczonych z Chinami pozostanie niewielkie, jeśli Ameryka utrzyma przewagę strategiczną nad komunistycznym państwem. Tymczasem przewaga, zwłaszcza w dziedzinie broni atomowej, stopniowo maleje.
Zgodnie z rosyjsko-amerykańskim traktatem START Ameryka w ciągu siedmiu lat zmniejszy liczbę głowic do 1550. Chiny za to modernizują i rozbudowują arsenał atomowy szacowany na około 500 głowic. Ale już dziś są w stanie zneutralizować amerykańską przewagę. Jak ujawniła dwa lata temu chińska armia, wyrzutnie rakiet z głowicami atomowymi zostały ukryte w labiryncie podziemnych tuneli, które od połowy lat 90. budowano w górzystej prowincji Hebei na północy kraju. Tunele o długości 5 tysięcy kilometrów zostały nazwane podziemnym Chińskim Murem. Mają uniemożliwić atak na terytorium Chin. Ukryte głęboko pod ziemią rakiety są w stanie przetrwać uderzenie atomowe. Po ataku chińska armia mogłaby przetransportować wyrzutnie w setki różnych miejsc, skąd przeprowadzono by kontratak. W efekcie atak na Chiny staje się bezcelowy, a atomowi rywale tracą możliwość wywierania presji na Pekin. Jak wynika z depesz Wiki-Leaks, Chiny nie zamierzają ograniczać rozwoju swojego potencjału nuklearnego. Za-pewniają jedynie, że broń ato-mowa służy im wyłącznie do obrony.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA