fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Prawie 100 nowych programów w 9 miesięcy

Rynek papierów nieskarbowych we wrześniu
Rzeczpospolita
Prawie 100 nowych programów wartych 30 mld zł podpisały przedsiębiorstwa i instytucje finansowe w ciągu trzech kwartałów tego roku
W samym tylko wrześniu pojawiło się 12 nowych programów. Wartość największego z nich  Millennium Leasing wynosi 400 mln zł (drugi program o tej wartości w tym roku, podpisany z Millennium Bankiem).
Aktywne w pozyskiwaniu finansowania z emisji obligacji są w tym roku banki. Wystarczy wspomnieć choćby emisje BGK, BOŚ Banku, Getin Noble Banku. Na początku października kolejne emisje trzyletnich obligacji, tym razem o wartości 380 mln zł, przeprowadził BOŚ Bank. Duże banki wchodzą także w emisje papierów krótkoterminowych. Takie trzymiesięczne papiery emituje od sierpnia PKO BP w ramach programu na 5 mld zł. Z naszych informacji wynika, że plan emisji krótkich papierów ma także Pekao w ramach programu na kilka miliardów złotych.
Zadłużenie banków i przedsiębiorstw wynikające z emisji papierów krótkoterminowych, obligacji o zapadalności powyżej roku oraz papierów bankowych zbliżyło się do 72 mld zł (dane od 21 organizatorów). Można szacować, że wartość całego rynku papierów nieskarbowych (po włączeniu także emisji komunalnych) przekroczyła w tym miesiącu 90 mld zł. Według danych Fitch Polska na koniec sierpnia wyniosła 87,4 mld zł (wzrost o 20 mld zł od początku roku). – Marże rosną. Ten wzrost jest bardziej odczuwalny w przypadku emisji dłuższych papierów niż krótszych. Poza tym pojawia się coraz więcej publicznych emisji – podsumowuje trzy kwartały Sebastian Komendołowicz, zarządzający portfelem papierów nieskarbowych w BRE Banku. Eksperci nie spodziewają się zamrożenia emisji papierów w najbliższym czasie. Może jedynie się zmniejszyć skala emisji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA