fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Podatek VAT za ogródek lub taras jak za mieszkanie

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Fiskus chce opodatkować sprzedaż tarasów 23-proc. VAT, jednak przegrywa spory z podatnikami
Kolejne korzystne wyroki to dobra wiadomość dla deweloperów i ich klientów. Wygrany spór z fiskusem oznacza, że cena mieszkania nie wzrośnie o wyższy VAT od przylegającego do niego ogródka. Niestety, urzędy nie chcą się zgodzić na niższy podatek i argumentują, że preferencyjną 8-proc. stawką są objęte same lokale mieszkalne.
– Deweloperzy najczęściej wliczają należność za ogródek w cenę mieszkania – mówi Łukasz Jamróz, doradca podatkowy, menedżer w Accreo Taxand. – Tak naprawdę klient nabywa udział w nieruchomości wspólnej i przyznane mu zostaje prawo do wyłącznego korzystania z dodatkowej powierzchni. Nie jest ona odrębnie wyceniana, a całość obejmuje obniżona stawka na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. – Ogródek, który jest naturalnie połączony i ściśle związany z lokalem, nie powinien być opodatkowany inną stawką – dodaje Władysław Varga, doradca podatkowy, partner w Taxpoint.
Fiskus ma inne zdanie. „Sprzedaż prawa do korzystania z ogródka przydomowego, nawet jeśli następuje z lokalem mieszkalnym, będzie podlegać opodatkowaniu 23-proc. stawką podatku" – czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-1802/10-4/EN). 8 procent wynosi obniżona stawka VAT na mieszkania do 150 mkw. i domy do 300 mkw. – Organy skarbowe selektywnie stosują koncepcję świadczeń kompleksowych – mówi Władysław Varga. – Przyjmują ją np. w sprawie ubezpieczenia związanego z leasingiem, a odrzucają przy sprzedaży mieszkań z miejscami postojowymi i ogródkami. Moim zdaniem to podatnik powinien decydować o treści świadczenia, a granicą jego swobody jest możliwość zakupienia przez klienta wydzielonego świadczenia z zewnątrz oraz naturalność transakcji. Sądy hamują jednak zapędy fiskusa. Nie ma żadnych podstaw, aby sztucznie wyodrębniać z kompleksowej bądź co bądź transakcji sprzedaży prawo do korzystania z ogródka – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. I SA/Łd 809/11). Także Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 1813/09) podkreślił, że nie można dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek VAT). – Mimo tych orzeczeń jest ryzyko, że fiskus będzie próbował wydzielać wartość ogródków z ceny transakcji i opodatkowywać je 23-proc. VAT – przestrzega Łukasz Jamróz. – Wydaje się jednak, że działania te są skazane na porażkę. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT preferencyjną 8-proc. stawkę VAT stosuje się m.in. do dostawy i budowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Nie dotyczy to budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw., ani lokali mieszkalnych o powierzchni większej niż 150 mkw. masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl Zobacz serwisy: » Dobra Firma » Podatki i księgi » Nieruchomości » Sprzedaż » VAT od sprzedaży nieruchomości » Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Prawo dla kupującego i sprzedającego » Umowa z deweloperem
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA