fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

JSK zaprojektuje Stadion Narodowy

Projekt firmy JSK Architekci
Organizatorzy
Minister sportu Mirosław Drzewiecki ogłosił zwycięzcę przetargu na projekt Stadionu Narodowego. Stadion, na którym rozegrane zostaną mecze Euro 2012, zaprojektuje JSK Architekci.
Niemieckie konsorcjum, na którego czele stoi spółka JSK, ma w dorobku wiele realizacji za granicą - w niemieckich miastach Duesseldorfie i Berlinie, a także Chinach czy Republice Południowej Afryki. Znane jest także w Polsce - zaprojektowało stadion piłkarski Legii Warszawa i wygrało konkurs na projekt stadionu Euro-2012 we Wrocławiu.
Na Stadionie Narodowym w Warszawie ma się odbyć mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. - Obiekt, będący częścią Narodowego Centrum Sport, musi zostać oddany do użytku w trzecim kwartale 2011 roku. Jego budowa rozpocznie się na początku 2009 roku - dodał Drzewiecki. Minister zapowiedział szybkie negocjacje z wybranym studiem projektowym. Negocjatorzy muszą ustalić m. in., czy arena powstanie w niecce Stadionu Dziesięciolecia, czy też na błoniach obok niego. O ostatecznej lokalizacji mają zdecydować badania geotechniczne.
Negocjacje z wybranym projektantem prowadzić będzie szef spółki Narodowe Centrum Sportu Michał Borowski i, jak zapewnił, powinny one doprowadzić do podpisania umowy w okresie dziesięciu dni. Harmonogram prac przewiduje, że opracowanie projektu trwać będzie sześć miesięcy, w lecie 2008 roku rozpocznie się przetarg na wykonanie robót budowlanych, a ich zakończenie przewidziano na jesień 2011 roku, kiedy to - jak zapewnił Drzewiecki - na Stadionie Narodowym odbędzie się pierwszy mecz. Elżbieta Jakubiak, przed swoim odejściem z ministerstwa sportu, wskazała trzy firmy najlepiej przygotowane do zaprojektowania Stadionu Narodowego w Warszawie. Ale ostateczną decyzję pozostawiła swojemu następcy w nowym rządzie. Oprócz JSK Jakubiak poleciła nowemu ministrowi sportu projekt polskiej pracowni APA Kuryłowicz & Associates i międzynarodowej HOK Sport – projektanta londyńskich stadionów Wembley, Emirates i olimpijskiego na igrzyska w 2012 r., współpracującej z polską pracownią JEMS. Elżbieta Jakubiak przyznała, że gdyby to ona miała negocjować ostateczną umowę z projektantem, wskazałaby na APA Kuryłowicz & Associates. Jest jej zdaniem najlepiej przygotowana, pracuje nad projektem już od dwóch lat, tworzyła wizualizację stadionu do wniosku, który Polska i Ukraina złożyły, ubiegając się o mistrzostwa. Jakubiak nie wybrała jednak projektu, gdyż nie chciał wiązać rąk swojemu następcy z PO. Stadion Narodowy ma pomieścić co najmniej 55 tys. kibiców. Z wstępnych szacunków wynika, że budowa pochłonie około 500 mln zł. Według Kwiecińskiego, projekt stadionu jest realny do wykonania w zakładanym czasie. - Pod względem urbanistycznym zdecydowanie rekomendujemy budowę Stadionu Narodowego w niecce istniejącego obiektu - powiedział RMF FM wiceprezes firmy JSK Architekci Mariusz Rutz. JSK stoi na czele konsorcjum, które zostało wytypowane przez Ministerstwo Sportu jak projektant stadionu. Jak ujawnił Rutz zespół projektowy będzie się składał ze 100 osób, a prace podzielone będą na kilka etapów, których grafik jest już ściśle określony. Do czerwca 2008 r. ma być gotowy projekt budowlany, a potem projekt wykonawczy dla firmy, która stadion wybuduje. Zdaniem wiceprezesa JSK, jeżeli nie będzie niespodziewanych przeszkód, w grudniu ta procedura się zakończy i od stycznia 2009 r. mogłyby się rozpocząć roboty. Założona w 1963 roku przez Helmuta W. Joosa pracownia JSK Architekten zatrudnia obecnie 150 architektów w centrali firmy i oddziałach. W Polsce funkcjonują oddziały w Warszawie (JSK Architekci sp. z o.o.), Sopocie i Wrocławiu. Specjalizuje się w dużych projektach - obiektów sportowych, portów lotniczych, dworców, centrów handlowych. - Niemieckie konsorcjum JSK Architekci, które zaprojektuje Stadion Narodowy w Warszawie, jest znaną na świecie firmą - powiedział Jacek Kwieciński ze spółki ATJ Architekci. Dodał, że na razie trudno jest powiedzieć coś o kształcie Stadionu Narodowego, ponieważ znana jest jego wizualizacja, a projekt dopiero powstanie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA