fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Becikowe dostanie tylko przebadana matka

www.sxc.hu
Kobieta, która w tym roku zajdzie w ciążę, musi jak najszybciej zadbać o opiekę medyczną. To pozwoli jej uzyskać zaświadczenie, a po porodzie becikowe
- Od nowego roku prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi ponownie uzależnione będzie od przedstawienia przez osobę ubiegającą się zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu - wyjaśnia Bożena Diaby z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
O zmianie przepisów powinny przede wszystkim pamiętać kobiety w ciąży, których prognozowany termin porodu przypada na 2012 r.

Oświadczenie nie wystarczy

Nie wystarczy, żeby matki ubiegające się o becikowe oświadczyły, iż były pod opieką ginekologiczną. - Przepisy ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców nie przewidują możliwości zastąpienia zaświadczenia oświadczeniem - mówi Bożena Diaby.
412,8 tys. jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka wypłacono w ubiegłym roku Wzór zaświadczenia określa rozporządzenie ministra zdrowia z 14 września 2010 r. (DzU nr 183, poz. 1234). Lekarz lub położna mają w nim poświadczyć, że ciężarna trafiła do nich najpóźniej w dziesiątym tygodniu ciąży i była badana w każdym jej trymestrze.

Ustawowa mobilizacja

- Kobieta w czasie ciąży powinna zgłaszać się do lekarza jak najwcześniej, a ten powinien założyć jej dokumentację. Nowe przepisy mają ich do tego zmobilizować. Zgłoszenie się do lekarza może bowiem zmniejszyć prawdopodobieństwo wad wrodzonych czy poronienia - wyjaśnia prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie. I dodaje, że czasem kobieta, pomimo dbałości o stan zdrowia, nie wie, że jest w ciąży. 99,9 proc. uprawnionych skorzystało w zeszłym roku z becikowego - Dzieje się tak na przykład, gdy ciężarna wcześniej miała nieregularne miesiączki albo myśli, że rozpoczęła się menopauza. Takim kobietom nie powinno się zamykać drogi do świadczeń - uważa profesor. Ustawodawca nie przewidział jednak żadnych wyjątków. Takie kobiety nie otrzymają ani becikowego, ani dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Bez wyjątków

- Będziemy się ściśle trzymać przepisów. Nie możemy przyznawać świadczeń na zasadzie uznaniowości ani dopuszczać wyjątków - wyjaśnia Anna Kwapisz, starszy inspektor w Urzędzie Miasta w Gogolinie. Rodzice, którzy doczekają się potomstwa jeszcze w tym roku, nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku o świadczenie. Jeśli dopełnią tej formalności do końca grudnia, zaświadczenie o opiece medycznej w ciąży nie będzie potrzebne. - Wymóg zaświadczenia o przebywaniu ciężarnej pod opieką medyczną obowiązywał już w 2009 r. Wprowadzenie takiego warunku spowodowało jednak, że część ubiegających się o becikowe osób go nie dostała. Działo się tak m.in. dlatego, że informacja o konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego nie była dostatecznie rozpowszechniona. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka, przy czym ten ostatni zaświadczenia nie przedstawia. Becikowe wynosi 1000 zł, a jego wypłata nie jest uzależniona od dochodów rodziny. Uprawnieni mogą uzyskać to świadczenie w ciągu pierwszego roku życia niemowlaka lub w ciągu 12 miesięcy od przysposobienia dziecka, nie później niż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Osoby o niskich dochodach otrzymujące zasiłek rodzinny mogą po urodzeniu dziecka wnioskować także o dodatek z tego tytułu. On również wynosi 1000 zł. Zobacz więcej w serwisach: Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Becikowe Samorząd » Świadczenia z gminy i powiatu » Pomoc społeczna
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA