fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

Wyrok w sprawie dostępu warunkowego

ROL
Magdalena Lemańska
Najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE?może przysporzyć problemów operatorom telewizji satelitarnej. Właśnie okazało się, że zasada dostępu warunkowego do sygnału została podważona. Wprowadza to spore zamieszanie w dziedzinę praw do licencji programowych na retransmitowane treści i – przynajmniej w teorii – otwiera polski rynek płatnej telewizji na konkurencję zagranicznych platform satelitarnych
Chodzi o wydany właśnie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrok, który  umożliwi oglądanie kodowanych spotkań sportowych nadawanych w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej widzom zamieszkującym inne państwa. Trybunał uznał też za ograniczające wolność dostępu do usług wszelkie przepisy, które zabraniają korzystania z kart do dekodera poza granicami państwa, w którym prowadzi działalność platforma DTH (lub inny dostawca cyfrowego sygnału).
Dotychczas operatorzy warowali  w umowach abonenckich, że korzystać z  kart warunkowego dostępu (CAS) można tylko na terenie kraju, w którym oferują usługę. - To zjawisko znane, bo wszystkie licencje programowe dedykowane są do określonego terytorium. Przekaz satelitarny nie daje możliwości ograniczenia terytorialnego, więc odbieranie warunkuje karta płatnej telewizji – mówi Andrzej Zarębski, medioznawcza i szef rady nadzorczej Polskiego Operatora Telewizyjnego.
Dlatego najwięksi operatorzy satelitarni, którzy opierają swoją ofertę m.in. na kanałach emitujących wydarzenia sportowe, będą mieli z wyrokiem problem. -  Canal Cyfrowy, jako operator Cyfry+ i nadawca 15 kanałów telewizyjnych, posiada prawa licencyjne do emitowania programów, filmów i relacji sportowych na terytorium Polski. W związku z tym nie zezwalamy na odbiór sygnału Cyfry+ za granicą. Zabezpieczeniem formalnym jest zobowiązanie klientów do podawania w umowie abonenckiej adresu w Polsce oraz zastrzeżenie w regulaminie, iż używanie dekodera oraz karty jest dopuszczalne jedynie w kraju – mówi Agatha Slaby, dyrektor ds. PR Canal+ Cyfrowego. Podobne jest stanowisko Cyfrowego Polsatu. - Umowy zawierane przez Cyfrowy Polsat stanowią, iż z usług w zakresie dostępu do kanałów płatnych rozprowadzanych drogą satelitarną można korzystać przy użyciu dekodera i karty na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W świetle wyroku, jak i przepisów prawa polskiego takie ograniczenia umowne są dopuszczalne i Cyfrowy Polsat nie zamierza w najbliższym czasie wprowadzać do umów zmian w tym zakresie – mówi Olga Zomer, rzecznik platformy. Zdaniem Andrzeja Zarębskiego wyrok Trybunału jest ciekawy, ale powinien być skomentowane w kontekście prawa autorskiego i związanych z nim licencji programowych wykupowanych przez telewizje. Platformy nie obawiają się, że wyrok otworzy polski rynek dla konkurencyjnych usług zza granicy. - Polacy cenią polskie treści, nasycenie rynku usługami płatnej telewizji jest dość wysokie, a jeżeli ktoś z jakiś powodów byłby zainteresowany ofertą zagranicznej platformy i miałby zadać sobie trud przywiezienia do Polski dekodera, to sądzę, że wydarzyłoby się to i bez tego wyroku  - mówi Olga Zomer.
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA