fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Szybsza jazda to więcej ofiar śmiertelnych - statystyka

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Choć w zeszłym roku spadła liczba wypadków drogowych, to większa liczba ich uczestników poniosła śmierć
Policyjne statystyki pokazują, że w 2009 r. w wypadkach drogowych zginęło 4,5 tys. osób. W 2010 r. było ich mniej, bo 3,9 tys. W tym roku jednak jest dużo gorzej. Tylko do  sierpnia na skutek wypadku śmierć poniosło ponad 200 osób więcej niż w całym ubiegłym roku.
Wyższa śmiertelność to skutek m.in. obowiązujących od stycznia wyższych limitów prędkości na drogach ekspresowych i autostradach. Na tym nie koniec. Z początkiem roku wprowadzono też dodatkowe 10 km/h granicy błędu w pomiarze prędkości fotoradarem stacjonarnym.
W UE więcej ofiar śmiertelnych niż w Polsce jest tylko w Rumunii i Bułgarii
-  Wprawdzie wypadków jest mniej, ale liczba ofiar śmiertelnych rośnie - mówi "Rz" Krzysztof Piskorz z Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie. Podaje, że tylko w pierwszej połowie tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym średnio wzrosła ona o 19 proc. Spadek (symboliczny) liczby zabitych nastąpił w dwóch województwach. Wzrost w 15 (wliczając obszar Komendy Stołecznej Policji). Np. w woj. świętokrzyskim liczba zabitych wzrosła o 49 proc., a warmińsko-mazurskim o 39 proc. (w ostatnich siedmiu latach jednak na terenie tego województwa, notowano spadek o 49 proc.  z 316 ofiar na 168).
Zmianę przepisów krytykuje Adrian Furgalski z TOR. - Wprawdzie liczba wypadków malała od kilku lat, ale naprawdę nie było aż tak dobrze, by zwiększać dopuszczalną prędkość -  twierdzi.
Jego zdaniem, choć szybsza jazda została dopuszczona tylko na tych najszybszych i najlepszych drogach, do kierowców poszedł sygnał, że wolno jeździć szybciej także na innych drogach. - Bo jak inaczej traktować 10-km granicę błędu w razie złapania przez fotoradar - wyjaśnia Furgalski. W efekcie na obszarze zabudowanym zamiast 50 km/h kierowcy uważają, że można jechać 60 km/h.
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA