fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Valery Giscrad d’Estaing o Atomium Culture i EISRI

W nadchodzących latach polityka i ekonomia będą musiały wziąć pod uwagę głębokie przemiany cywilizacyjne – piszą politycy i naukowcy europejscy
Nie ma dnia, w którym nie słyszelibyśmy kolejnej zapowiedzi bliskiego końca Europy. Obe- cny polityczny i ekonomiczny kryzys w Europie wydaje się pogłębiać trudności, z którymi boryka się Unia Europejska. Jednak to w czasie kryzysu dojrzewają jednostki; dotyczy to również państw oraz instytucji. To w czasie kryzysu powinno się zadawać fundamentalne pytania i zastanawiać, czego będzie wymagać od nas przyszłość.
Jesteśmy świadomi, że z wielkimi wyzwaniami, którym będziemy musieli sprostać w nadchodzących dekadach, nie poradzimy sobie na szczeblu lokalnym czy narodowym; będą one wymagały rozwiązań na szczeblu europejskim. Wyzwaniom takim, jak przejście do gospodarki opartej na niskim zużyciu węgla, starzenie się populacji Europy czy kryzys energetyczny, nie możemy stawić czoła na poziomie narodowym czy sektorowym; będzie to wymagało wysiłku na poziomie europejskim, międzysektorowym i interdyscyplinarnym.
To wielkie wyzwania są motorem budowania jedności. Unia Europejska powstała w następstwie dwóch wojen światowych jako wyraz pragnienia budowy sojuszu europejskiego, który uchroni kontynent przed zniszczeniami kolejnych wojen. Unia Europejska wspierała ponowną integrację zachodniej i wschodniej Europy po upadku muru berlińskiego. To wreszcie Unia Europejska stworzyła wspólnotę gospodarczą, z którą mogą się mierzyć jedynie Stany Zjednoczone.
Nadchodzące wyzwania są odmiennej natury; nie będą to już wyzwania polityczne czy ekonomiczne. To raczej polityka i ekonomia będą musiały wziąć pod uwagę głębokie przemiany cywilizacyjne. Te wyzwania będą wymagały nowatorskich badań naukowych, innowacyjnych technologii oraz zmian społecznych.
Europa będzie potrzebowała swoich najlepszych uczonych, najbardziej zorientowanych ku przyszłości myślicieli, innowacyjnych przedsiębiorców i geniuszy komunikacji społecznej. Europa będzie potrzebowała wspólnej wizji, która wesprze na poziomie lokalnym i europejskim działania tych osób, mających tak fundamentalne znaczenie dla naszej przyszłości.
Kierując się tym pragnieniem i w celu odpowiedzi na dręczące nas pytania, platforma Atomium Culture organizuje pierwszy Europejski Międzysektorowy Szczyt w dziedzinie Badań i Innowacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który odbędzie się 26 – 27 września. Zastanowimy się nad rolą, jaką wiedza będzie odgrywać w globalnej równowadze XXI wieku, a także nad tym, co robi Europa, by być znaczącym graczem na arenie globalnej w tym stuleciu.  —tłum. mszy
Valéry Giscard d'Estaing jest honorowym przewodniczącym Atomium Culture, byłym prezydentem Francji
Michelangelo Baracchi Bonvicini jest przewodniczącym Atomium Culture,
Karol Musioł jest rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
Barbara Kudrycka jest ministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Społeczeństwo oparte na wiedzy

Europejski Międzysektorowy Szczyt w dziedzinie Badań Naukowych i Innowacji (The European Intersectoral Summit on Research and Innovation – EISRI) odbędzie się 26 i 27 września na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na szczycie zorganizowanym przez Stałą Platformę Atomium Culture oraz polską prezydencję w Radzie UE gościć będą m.in.: Valéry Giscard d'Estaing, honorowy prezes Atomium Culture; Michelangelo Baracchi Bonvicini, prezes Atomium Culture; profesor Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej"; Javier Moreno, redaktor naczelny „El País", członek Zespołu Doradców Atomium Culture; Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej. Więcej informacji i rejestracja pod adresem www.eisri-summit.eu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA