fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ambitne plany eksportowe Jelfy

spółka
Jeleniogórska Jelfa chce w przyszłym roku wprowadzić na polski rynek 21 nowych preparatów.
– Strategia na lata 2007 – 2011, przyjęta przez litewskiego właściciela Sanitas pod koniec ubiegłego roku, zakłada intensywny rozwój poprzez zakup licencji i poszukiwanie nowych leków. Efekty będą widoczne już w drugiej połowie 2008 r. – zapowiada Marek Wójcikowski, prezes Jelfy.
– W tym roku naszym najważniejszym zadaniem było uspokojenie sytuacji w związku ze zmianami właścicielskimi, a także wydarzeniami związanymi z corhydronem i uporządkowanie wewnętrznej struktury firmy – podkreśla Wójcikowski. Jelfa ma obecnie 136 pozwoleń na dopuszczenie do obrotu na polskim rynku, z czego wytwarza i sprzedaje 118 leków. W czerwcu 2006 r. w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych były cztery dokumentacje harmonizacyjne dla produktów Jelfy, teraz jest ich 40. – Do końca roku zamierzamy złożyć dokumenty dla pozostałych ok. 70 preparatów. Rezygnujemy z kilkunastu leków, których produkcja nie ma ekonomicznego uzasadnienia – mówi Wójcikowski. Część z dotychczas wytwarzanych przez Jelfę preparatów OTC (sprzedawanych bez recepty) najprawdopodobniej będzie oferowana jako suplementy diety. – Ze względu na obecne standardy rynkowe nie powinny znajdować się w grupie leków – dodaje prezes Jelfy.
Sanitas przeniósł już do jeleniogórskiego zakładu całą produkcję maści. Produkcja kontraktowa Jelfy (na potrzeby innych firm) w 2007 r. wzrosła o 20 proc. Spółka przeszła już audyty w Szwajcarii, Niemczech, na Łotwie, USA i krajach arabskich. Teraz stawia też intensywnie na eksport. Przejęła od Polfy Ciech przedstawicielstwo handlowe na Węgrzech, chce skierować grupę przedstawicieli medycznych do Rosji. – W przyszłym roku planujemy wprowadzić ok. 70 nowych produktów na wszystkich rynkach, na których działa Jelfa, w tym 21 w Polsce – zapowiada Wójcikowski. W 2007 r., jak wynika z danych przedstawianych przez władze Jelfy, firma wprowadziła na rynki zagraniczne 25 nowych leków. Jelfa liczy na 72,9-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży w całym 2007 r. Ale dokładnych danych nie podaje od czasu wycofania akcji z warszawskiej giełdy. Wiadomo jedynie, że sprzedaż na rynku polskim stanowi ok. 55 proc. sprzedaży całej grupy. Grupa Sanitas miała w październiku 2007 r. 34,2 mln euro przychodów i planuje na koniec roku 9,9 mln euro zysku netto. Oprócz zakładu w Jeleniej Górze, Sanitas ma też fabrykę w Kownie i odkupiony od Sanofi Aventis zakład Hoechst-Biotika w słowackim Martinie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA