fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Złoty dalej osłabia się względem euro i franka

AFP
Amerykańskie indeksy zareagowały przeceną po decyzji Rezerwy Federalnej dot. operacji twist. Indeksy PMI w Niemczech i eurolandzie będą najważniejszymi odczytami czwartkowej sesji
Środowe notowania na Wall Street przyniosły przecenę głównych indeksów. Dow Jones stracił 2,5 proc., S&P500 oddał 2,9 proc., z kolei Nasdaq Composite spadł o 2 proc. Sesja przebiegała spokojnie aż do decyzji FEDu dotyczący operacji twist, czyli dalszego sposobu luzowania polityki monetarnej polegającego na sprzedaży obligacji krótkoterminowych i skupie długoterminowych. Po decyzji rynek akcji zanurkował gwałtowną przeceną i zamknął się przy minimach sesyjnych.
Dzisiejsze zamknięcie rynków na wschodzie wypadło pesymistycznie. Japoński Nikkei 225 stracił 2,1 proc. O godz. 8:30 czasu polskiego Hang Seng tracił 3,9 proc., a Shanghai B-Shares zniżkował o 2,1 proc. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zaczęły sesję od spadków sięgających około 0,6-0,7 proc.
Czwartkowe kalendarium makroekonomiczne otworzy odczyt indeksu PMI w Niemczech za wrzesień, który zostanie opublikowany o godz. 9:55. Pięć minut później inwestorzy poznają PMI podstawowy, przemysłu i usług eurolandu. Te informacje mogą być kluczowe dla przebiegu sesji na rynku akcji.
Kolejnym punktem będzie publikacja Głównego Urzędu Statystycznego o godz. 14:00 dotycząca koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach we wrześniu. Ten odczyt może mieć wpływ na notowania złotego. Podobnie, wpływ na krajową walutę, może mieć publikacja Narodowego Banku Polskiego dotycząca opisu dyskusji z wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.
O godz. 14:30 opublikowana zostanie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz liczba osób korzystających z zasiłku. Jednak ważniejszy będzie odczyt wskaźników wyprzedzających w USA za sierpień, który poznamy o godzinie 16:00. Równolegle zostanie opublikowany indeks zmian cen domów jednorodzinnych za oceanem.
W tym samym czasie w eurolandzie inwestorzy poznają wskaźnik zaufania konsumentów za wrzesień i będzie to ostatni odczyt gospodarczy dzisiejszej sesji.
Kontrakty terminowe na WIG20 otworzyły się 67 punktów poniżej ostatniej zamknięcia, co oznaczało spadek o prawie 3 proc.
Złoty na początku czwartkowych notowań osłabił się do euro o ponad 1 proc. do poziomu 4,4747, a wobec franka szwajcarskiego o około 1,5 proc. do poziomu 3,6587.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA