fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Prace Gamida Ibadullayeva

Wystawa prac Gamida Ibadullayeva ww Centrum Synagoga w Zamościu
materiały prasowe
Od 3 do 29 września w Centrum Synagoga w Zamościu oglądać można wystawę prac Gamida Ibadullayeva
Azerbejdżański artysta, mieszka i pracuje w Warszawie, zajmuje się malarstwem, muzyką, filmem, projektami przestrzennymi i fotografią. Zobacz galerię zdjęć
Na wystawie „Procesy META-morficzne" można oglądać jego obrazy, płaskorzeźby i instalacje przestrzenne. Ibadullayev w swojej twórczości konsekwentnie odwołuje się do zjawisk zachodzących w przyrodzie, jej przeobrażeń – związanych z cyklicznością odradzania się, ale przede wszystkim zmianami będącymi zapisem upływu czasu.
Procesy te odtwarza w przestrzeni pracowni, odwołuje się do nich także poprzez wykorzystanie materiałów znalezionych, odrzuconych, o długiej, czasem niewdzięcznej historii. Ślady, odciski, zmurszałe powierzchnie pojawiają się zarówno na obiektach znalezionych jak i powstają w wyniku eksperymentów, czy złożonych, długotrwałych działań. W obrazach obok zabiegów czysto malarskich, autor wychodzi w przestrzeń – łączy trójwymiarowe elementy z powierzchnią dwuwymiarową, wprowadza do obrazów technikę reliefu, odrzuca jednorodność malarskiej faktury.
Tytuł wystawy nawiązuje do zjawiska zachodzącego w przyrodzie – zespołu procesów prowadzących do zmiany struktury, tekstury i składu skał – występującego we wnętrzu skorupy ziemskiej, ale także na jej powierzchni. Wskazuje także na malarstwo abstrakcyjne, jako formułę podlegającą ciągłym przemianom, a co za tym idzie, trudnościom interpretacyjnym.
Gamid Ibadullayev (ur. 1980) studiował ceramikę i historię sztuki na akademii w Baku. Od 2005 r. mieszka i pracuje w Polsce. Jest założycielem grup muzyczno-artystycznych „Untitled" (2006) oraz formacji „Gamid Group", z którymi tworzy m.in. muzykę do autorskich filmów i kina niemego. W 2008 r. ukończył kierunek operatorski Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.
W Polsce brał udział m.in. w dwóch kolejnych edycjach festiwalu Transkaukazja, oraz prezentował prace na wystawach indywidualnych m.in. w galerii Składnica Sztuki oraz w galerii Apteka Sztuki w Warszawie (projekt Geca Gunduz, 2010/2011). Członek Związku Azerbejdżańskich Artystów Fotografików i Związku Azerbejdżańskich Artystów Plastyków. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Czytaj więcej:
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA