fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Węgierski rząd zamierza odbierać odznaczenia państwowe

Viktor Orban
AFP
Nowe prawo ma dotyczyć osób, które naruszają wartości węgierskiej konstytucji
Taką zapowiedź złożył kilka dni temu prezydent Węgier. – Osoby, które nie szanują konstytucji, powinny stracić wszystkie odznaczenia – powiedział Pal Schmitt. Rząd już zaczął działać w tym kierunku. Jak właśnie ogłosił rzecznik prawicowego gabinetu Viktora Orbana, prace nad ustawą o odznaczeniach ruszają. Będzie za nie odpowiadał wicepremier Zsolt Semjen.
– To bardzo niedobry pomysł. Owszem, nie wszystkie odznaczenia muszą się ludziom podobać, ale w końcu są one przyznawane przez demokratycznie wybrane rządy. Po co je odbierać? – mówi „Rz" Endre Bojtar, redaktor naczelny liberalnego tygodnika „Magyar Narancs".
Jeśli ustawa wejdzie w życie, na pierwszy ogień najprawdopodobniej pójdzie 79-letni pisarz Ákos Kertész – główny sprawca całego zamieszania i bohater afery, którą od miesiąca żyją całe Węgry.
Kertész jest laureatem wielu węgierskich nagród, w tym tej najważniejszej – Nagrody Kossutha, którą otrzymał w 2008 roku za rządów socjalistów. Sam zresztą ma opinię pisarza lewicowego. Mimo licznych odznaczeń na Węgrzech nie był jednak zbyt dobrze znany aż do 29 sierpnia tego roku. Tego dnia na łamach wychodzącej w USA gazetki „Amerikai Népszava" oszkalował węgierski naród. Jego nazwisko natychmiast znalazło się na czołówkach wszystkich gazet.
– Nazwał nas narodem genetycznie gorszym od innych. Wyzwał od świń jedzących pomyje i używał trzeciej osoby liczby mnogiej pisząc o nas „oni". Czyli sam nie uważa się za Węgra. Dlaczego zatem przyjął państwowe odznaczenie? – mówi „Rz" Zsolt Valkonyi ze skrajnie prawicowej partii Jobbik, która domaga się odebrania Kertészowi Nagrody Kossutha. Jego ugrupowanie złożyło też przeciwko pisarzowi doniesienie do prokuratury.
Kertész napisał między innymi, że dziś Węgrzy pozostają jedynym narodem odpowiedzialnym za Holokaust. „W przeciwieństwie do Niemiec nie przyznali się do zbrodni" – argumentował.
– Kertész utrzymuje, że amerykańska konstytucja gwarantuje mu wolność słowa i może pisać, co chce. Na Węgrzech też istnieje wolność słowa i można krytykować rząd. Ale nie wolno tak traktować własnego narodu – mówi „Rz" politolog Zoltan Kiszelly. Dlatego jego zdaniem nowe prawo, które przygotowuje rządzący Fidesz, może mieć sens.
– Nagroda Kossutha przyznawana jest artystom. Ale, jak pokazuje doświadczenie, niektórzy z nich bawią się w politykę, szkalując własny naród. Groźba odebrania im odznaczenia może pomóc w ich zdyscyplinowaniu. Pokaże im, że istnieją jakieś granice krytyki – mówi nasz rozmówca.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA