fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nie ma czynności opodatkowanej, nie ma prawa do odliczenia

Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku zapłaconego w cenie kupowanych towarów i usług w związku z budową kanalizacji deszczowej
Powodem jest to, że ta inwestycja nie będzie jej służyła do czynności objętych tym podatkiem.
Tak uznał 14 września 2011 r. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (numer interpretacji: IPTPP1/443- -589/11-2/JM). Gmina, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację, jest jednostką samorządu terytorialnego zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT ze względu na uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży gruntów oraz wynajmu lokali. Planuje budowę kanalizacji deszczowej, finansując ją z pożyczki, którą zamierza zaciągnąć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Chciała się więc upewnić, czy dobrze sądzi, że skoro inwestycja nie będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną, to jej nie będzie przysługiwało odliczenie VAT od wydatków, zgodnie zresztą z art. 86 ustawy o VAT.
Stanowisko jej potwierdził dyrektor izby skarbowej. Przypomniał, że w myśl tej regulacji podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
"Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi" – podkreślił w uzasadnieniu swojego stanowiska.
Skoro więc inwestycja będzie realizowana na zasadzie zadania własnego gminy i nie będzie służyła do wykonywania czynności opodatkowanych, to gmina nie może odliczyć VAT od wydatków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA