fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za studenta do 26 lat na zleceniu nie płacimy składek

Uczniowie i studenci w wieku do 26 lat w ogóle nie podlegają ubezpieczeniom z tytułu umowy-zlecenia
Jak naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy – studenta, który do tej pory nie podlegał ubezpieczeniu w zakładzie pracy? W trakcie zlecenia trwającego od 1 sierpnia do 30 września 2007 r. ukończył 20 września 26 lat. Wynagrodzenie ze zlecenia ustalono na 1200 zł miesięcznie. – pyta czytelnik DF.Uczniowie i studenci w wieku do 26 lat w ogóle nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu umowy-zlecenia – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Tak stanowi art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ponieważ studenci w tym wieku nie mogą przystąpić do ubezpieczenia społecznego ze zlecenia, to nie mogą być również objęci ubezpieczeniem zdrowotnym z wykonywanego zlecenia.Gdy student ukończy 26 lat, od zlecenia podlega, na zasadach ogólnych wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy systemowej:- obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym,- dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu,- ubez...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA