fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Podatek za mdia

To strony umowy, a nie fiskus, powinny decydować, jaką umowę najmu podpisują
Ministerstwo Finansów zmieniło swoje stanowisko w kwestii konieczności wystawiania faktury VAT ze stawką podstawową na zużywane przez najemców media, takie jak energia elektryczna, gaz czy woda. Oprócz czynszu są one dla nich dodatkowym kosztem. Zmiana interpretacji nastąpiła bez zmiany przepisów o podatku od towarów i usług.
MF i podległe mu organy podatkowe zainteresowały się – skądinąd słuszną – koncepcją świadczeń złożonych. W wersji przyjętej przez resort  finansów koncepcja ta jest, niestety, wypaczana. Fiskus stoi bowiem na stanowisku, że niezależnie od postanowień umowy wynajmujący powinien refakturować na najemcę koszty mediów z 23-proc. stawką podstawową VAT. Z takim stanowiskiem nie można się zgodzić.
Jedną z podstawowych zasad systemu prawnego w Polsce jest swoboda umów. To strony, a nie fiskus, powinny decydować, jaką umowę podpisują. Czy taką, z której będzie wynikało, że oprócz czynszu najemca zobowiązany jest   ponosić opłaty za zużywane przez siebie media, co jest wtedy podstawą do refaktury, czy też że  płaci czynsz, a media są wtedy dodatkowym kosztem wynajmującego, który  nie podlega refakturowaniu (takie podejście potwierdził ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2011 r., sygn. akt: I FSK 740/10). Media trudno też przecież uznać za element usługi najmu. Wreszcie ta gra nie jest warta świeczki. Skoro opodatkowany stawką podstawową jest jedynie najem nieruchomości niemieszkalnych, np. powierzchni biurowych, czyli usługa jest wykonywana przez przedsiębiorców na rzecz innych przedsiębiorców, to dla budżetu państwa cała operacja jest  zasadniczo  zabiegiem czysto technicznym, który ma neutralny skutek. Najemca i tak odliczy sobie ten 23-proc. VAT, który przyjdzie mu zapłacić od opłat za media. Ze zmianą stanowiska  Ministerstwa  Finansów trudno się zgodzić. Tak czy inaczej,  podatnicy zainteresowani wynajmem powinni dla swojego bezpieczeństwa wystąpić o interpretację przepisów. -oprac. g.l. Autorka jest doradcą podatkowym, kieruje zespołem VAT w kancelarii Ożóg i Wspólnicy Zobacz serwis » Dobra Firma » Podatki i księgi » Nieruchomości » Najem, dzierżawa, użyczenie » VAT od najmu, dzierżawy, użyczenia
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA