fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

700 tysięcy za błąd pielęgniarki

Sąd przyznał rekordowe odszkodowanie sparaliżowanemu chłopcu
Takie zadośćuczynienie dla Piotra Soszki, który od pięciu lat cierpi przez błąd personelu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach, zasądził wczoraj Sąd Apelacyjny w Katowicach. To najwyższe odszkodowanie w Polsce za błąd medyczny. Wyrok sądu jest prawomocny. Oprócz zadośćuczynienia Piotrek ma także dostać 1,9 tys. zł comiesięcznej renty i blisko 20 tys. zł odszkodowania.
W marcu 2002 r. 4-letni wówczas chłopiec był operowany w związku z nieprawidłowym umiejscowieniem pęcherza moczowego. Po operacji chłopca przewieziono na oddział intensywnej terapii. Założono mu cewnik do znieczulenia zewnątrzoponowego, którym do kręgosłupa podaje się środki uśmierzające ból. W wyniku pomyłki pielęgniarki do cewnika podłączono niewłaściwą kroplówkę i do kręgosłupa chłopca wtłoczono ok. 1,5 litra płynu. U dziecka nastąpił paraliż. Sędzia Lucyna Świderska-Pilis w uzasadnieniu wyroku podkreśliła, że żadna zasądzona kwota, nawet tak wysoka nie jest w stanie zrekompensować krzywdy doznanej przez Piotrka. Dodała, że wydając wyrok, sąd brał pod uwagę to, iż chłopak do końca życia będzie zdany na pomoc bliskich.Odszkodowanie i inne zasądzone kwoty wypłaci szpital oraz jego ubezpieczyciel – firma Cigna Stu.
– Sądziliśmy się, żeby Piotrka było stać w przyszłości na leczenie, jeżeli ktoś kiedyś wymyśli sposób na regenerację rdzenia kręgowego – powiedziała matka dziewięciolatka Jolanta Soszka. e.ż., pap
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA