fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Wydawca tygodnika Wprost ukarany za nierzetelny raport

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
100 tys. zł zapłaci Platforma Mediowa Point Group SA zarażące niedopełnienie obowiązków informacyjnych spółki publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę wydawcy m.in. tygodnika „Wprost" na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego nakładającą karę finansową (sygnatura akt: VI SA/Wa 556/11).
KNF uznała, że informacje w raporcie bieżącym dotyczącym przejęcia Agencji Wydawniczo-Reklamowej Wprost mogły wprowadzać inwestorów w błąd co do kondycji zakupionej spółki. W raporcie z 29 grudnia 2009 r. Platforma Mediowa Point Group podała, że za 8 mln zł przejęła AWR Wprost wydającą tygodnik „Wprost". Poinformowała ponadto, że według danych cennikowych firmy badawczej Expert Monitor w 2008 r. „Wprost" zarobił 98,7 mln zł.
Według KNF sposób podania tych danych sugerował, że są to wyniki finansowe spółki AWR Wprost. Tymczasem w 2008 r. wykazała ona 6 – 7 mln zł straty brutto.
Powołując się na przepisy ustawy o ofercie publicznej (art. 56 i 96) i rozporządzenia ministra finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych z 2009 r., KNF nałożyła na Platformę Mediową Point Group 100 tys. zł kary za nierzetelne sporządzenie raportu.
W skardze do WSA spółka argumentowała, że przytaczana w raporcie analiza firmy Expert Monitor była tylko dodatkową informacją, dającą inwestorom pełną ocenę transakcji, niemającą nic wspólnego ze sprawozdaniami finansowymi spółki AWR Wprost.
Sąd podzielił jednak stanowisko KNF i oddalił skargę.
– Sama prawdziwość danych zawartych w raporcie nie wystarczy – powiedziała sędzia Magdalena Maliszewska. – Decyduje odbiór informacji przez inwestorów. Zgodnie z § 3 rozporządzenia ministra finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych raporty powinny być sporządzane w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny. Poza informacją o nabyciu udziałów spółka powinna zamieścić takie dodatkowe dane, które nie będą wprowadzały w błąd inwestorów.
Wyrok jest nieprawomocny.
sygnatura akt: VI SA/Wa 556/11
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA