fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Czy Phenian wyłączy reaktor jądrowy

Banki nie chcą odblokować północnokoreańskich kont, aby nie stracić reputacji. Phenian zapowiada, że dopóki nie otrzyma swoich pieniędzy, nie wyłączy reaktora w Jongbion
Zgodnie z zawartym dwa miesiące temu porozumieniem Phenian ma do soboty czas na wyłączenie reaktora. W zamian miał m.in. dostać surowce energetyczne i odzyskać 25 milionów dolarów przechowywanych w banku BDA w Makau.
Waszyngton twierdził, że pieniądze te pochodzą z handlu narkotykami i produkcji fałszywych dolarów. I chociaż zgodził się na odblokowanie kont, banki, do którychnależało przelanie środków na inne konto, nie chcą zajmować się funduszami, które zostały uznane za nielegalne.
Główny amerykański negocjator ds. Korei Północnej Christopher Hill i były ambasador USA przy ONZ Bill Richardson w poniedziałek próbowali przekonać komunistyczne władze do dotrzymania sobotniego terminu wyłączenia reaktora. - Najpierw pieniądze, potem reaktor - usłyszeli w Phenianie amerykańscy negocjatorzy. Christopher Hill próbował więc wywrzeć presję na bank w Makau, aby jak najszybciej odblokował konta. - To będzie wielki krok, który umożliwi Korei Północnej rezygnację z atomu -przekonywał dyplomata.
John Swenson Wright, ekspert ds. Korei Północnej w londyńskimChatham House, jest zaniepokojony tym, że Phenian tak zdecydowanie walczy o pieniądze. - 25 milionów dolarów to niewielka kwota nawet dla tak biednego państwa, jakim jest Korea. Być może to tylko pretekst, aby wywalczyć ustępstwa w dalszych negocjacjach - mówi "Rz" brytyjski analityk. Jego zdaniem Phenian korzysta z okazji, aby podbić stawkę, bo USA nie są w stanie rozwiązać kryzysu wywołanego przez irański program atomowy i muszą się wykazać sukcesem przynajmniej w rozmowach z Koreą Północną.
Chiny, najbliższy sojusznik Phenianu, zapowiedziały wczoraj, że nawet jeśli wyłączenie reaktora nie nastąpi w terminie, ostatnie porozumienie dalej będzie obowiązywać. -To normalne wzloty i upadki przy takich negocjacjach - bagatelizował sprawę rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang.
Innego zdania były władze w Tokio, które mają dość ustępstw wobec komunistycznego reżimu. Japonia nałożyła we wtorek dodatkowe sankcje na Koreę Północną: wstrzymała import z tego kraju i zamknęła porty dla północnokoreańskich okrętów. - Nie widzimy żadnego postępu w sprawie zakończenia programu nuklearnego i rakietowego ani w sprawie wyjaśnienia losu porwanych przez Koreę obywateli Japonii - ogłosił japoński premier Shinzo Abe.
Dodatkowe sankcje grożą także Iranowi, jeśli nie wstrzyma prac nad wzbogacaniem uranu. Mogą wejść w życie już w przyszłym miesiącu. Tymczasem Iran ogłosił, że rozpoczyna pracę nad wzbogacaniem uranu na skalę przemysłową i zagroził wycofaniem się z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
Wczoraj irańskie władze wpuściły do zakładów nuklearnych w Natanz dwóch inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Zainteresowanie ekspertów będzie się koncentrować na wirówkach, w których wzbogacany jest uran. -Jeśli jest prawdą, że działa już 3 tysiące takich urządzeń, wyprodukowanie uranu potrzebnego do konstrukcji bomby atomowej możliwe jest w ciągu roku. Wszystko zależy jednak od wydajności i niezawodności wirówek -tłumaczy w rozmowie z "Rz" prof. Tord Johansson z Wydziału Fizyki Nuklearnej na uniwersytecie w Uppsali.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA