fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Zbierają pamiątki dla Muzeum Pragi

Rzeczpospolita
Na razie są przedwojenne fotografie, pojedyncze elementy wyposażenia mieszkań, stare książki. Ale dyrektor Muzeum Pragi Janusz Sujecki apeluje do warszawiaków, by przynosili do tymczasowej siedziby placówki przy Targowej 45 nowe eksponaty.
– W każdy czwartek od godz. 15 do 18 czekamy na pamiątki, które przyjmiemy, wypożyczymy albo kupimy – zachęcał na wczorajszej konferencji Janusz Sujecki. Swoje zbiory, m.in. mapy i filmy o dzielnicy, podaruje placówce Towarzystwo Przyjaciół Pragi.
Muzeum Pragi powstanie w trzech najstarszych praskich kamienicach przy Targowej 50/52 i oficynie, gdzie odkryto żydowski dom modlitwy. Adaptacja budynków rozpocznie się na początku przyszłego roku, zakończy w 2010 r. Na renowację kamienic oraz wyposażenie placówki potrzeba 30 mln zł. Na razie inne praskie pamiątki można oglądać na wystawie o powstaniu warszawskim na Pradze, która jest prezentowana w Koneserze. Podczas konferencji wrócił pomysł umieszczenia Muzeum w pałacyku Konopackich, w rejonie ul. Stalowej.
– Przestańmy dyskutować, bo praskie muzeum nigdy nie powstanie – denerwował się wicedyrektor Muzeum Historii m.st. Warszawy Andrzej Sołtan. – O zagospodarowaniu pałacyku pomyślimy później.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA