fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Unijny plan dla Bliskiego Wschodu

Catherine Ashton
AFP
Podzielona Jerozolima, wymiana terytoriów i niepodległość dla Palestyny – to propozycja Catherine Ashton
Szefowa unijnej dyplomacji wysłała list do przedstawicieli pozostałych członków bliskowschodniego kwartetu. Po jednej kopii otrzymali sekretarz stanu USA Hillary Clinton, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Ashton postuluje w dokumencie, by jak najszybciej doprowadzić do spotkania kwartetu.
Miałoby ono na celu wysunięcie nowej pokojowej inicjatywy i przekonanie do niej Izraela i Palestyńczyków. Według izraelskiego dziennika „Haarec", który dotarł do listu, proponowane przez Ashton rozwiązanie ma wyglądać tak:
• Granice Palestyny powinny się opierać na linii sprzed wojny w 1967 roku, a tam, gdzie jest to niemożliwe, powinno dojść do wymiany terytoriów.
• Izrael powinien mieć zagwarantowane „bezpieczeństwo" (prawdopodobnie chodzi o to, by Palestyna była państwem zdemilitaryzowanym).
• Jerozolima powinna zostać podzielona, w mieście powstałyby dwie stolice.
Catherine Ashton postuluje, by wystąpić z tą inicjatywą jeszcze przed latem. Według dziennika „Haarec" chodzi o to, by uprzedzić wniosek Palestyńczyków o uznanie niepodległości ich państwa, z którym zamierzają we wrześniu formalnie wystąpić do ONZ.
– Ten list to krok w dobrym kierunku. Unia wreszcie zrozumiała, że pomysł Palestyńczyków jest horrendalny. Porozumienie może zostać zawarte tylko w wyniku negocjacji. Stawianie Izraela przed faktem dokonanym może pogrzebać proces pokojowy – mówi „Rz" izraelski politolog dr Jonathan Rynhold.
Z listu Ashton nie są zadowoleni Palestyńczycy. – Postulat powrotu do stołu rozmów z Izraelem to chyba żart. Czy pani Ashton nie wie, co tu się dzieje? Przecież proces pokojowy został rozpoczęty w Oslo w 1993 roku. Minęło prawie 20 lat, a z winy Izraela nie zbliżyliśmy się do niepodległości ani na jotę – powiedział „Rz" palestyński obrońca praw człowieka dr Haider Eid. – Mamy dość okupacji i rozmów, które nie przynoszą efektów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA