fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Jakie mieszkanie sprzedasz na pewno

Fotorzepa, Przemek Wierzchowski
Dwa pokoje na 45 - 55 metrach w cenie ok. 420 tys. zł w stolicy i 338 tys. zł w Poznaniu. Chętni na takie lokale znajdują się najszybciej
Czas, w jakim znajduje się kupiec na mieszkanie – w porównaniu z ubiegłoroczną sytuacją – znacznie się skrócił.
– Główną zachętę stanowi oczywiście cena. Ważna jest też wielkość możliwych do uzyskania rabatów – podaje Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmersona. Podkreśla, że są jednak na rynku nieruchomości, które sprzedają się bez większych zniżek.
Analitycy z Emmersona prześledzili transakcje sprzedaży mieszkań, w których w kwietniu i maju br. uczestniczyli pośrednicy tej firmy.
• W Warszawie idealne mieszkanie powinno mieć ok. 55 - 60 mkw. Najbardziej popularne są lokale z dwoma pokojami na pierwszym piętrze. Kupujący najchętniej szukają mieszkań na Mokotowie. Średnia cena takiej nieruchomości to ok. 424,2 tys. zł. (Patrz: Co najszybciej znajdzie kupca).
• W Krakowie najszybciej znajdują kupca właściciele 45-50-metrowych lokali z dwoma pokojami, położonych na trzecim piętrze. Najpopularniejsza dzielnica to Dębniki. Przeciętna cena takiego lokum to 390,8 tys. zł.
• 45-50 metrów – taką powierzchnię mają najchętniej kupowane mieszkania we Wrocławiu. Nabywcy szukają na takiej powierzchni dwóch - trzech pokoi. Najlepiej, by lokal znajdował się na trzecim piętrze w budynku w dzielnicy Krzyki. Pożądana cena: 368,3 tys. zł.
• Takich samych metraży szukają klienci w Poznaniu. W tym mieście szybko kupca znajdą właściciele dwóch pokoi na 45-50 mkw., w bloku na trzecim piętrze, położonym na Starym Mieście, w cenie ok. 338 tys. zł.
– Zarówno średnia cena, jak i powierzchnia mieszkania, największe są w Warszawie. W Poznaniu jest najtaniej. To naturalna sytuacja: to właśnie w stolicy zazwyczaj poszukiwane są największe lokale, a cena mkw. jest standardowo wyższa niż w pozostałych miastach – komentują analitycy.
• – W trzech miastach najpopularniejsze są dwupokojowe mieszkania, a w następnej kolejności: małe lokale złożone z trzech pomieszczeń. Z tego grona wyłamał się tylko Wrocław, gdzie w kwietniu i maju sprzedało się po tyle samo mieszkań z dwoma i trzema pokojami – podkreślają.
• Analitycy zauważają, że na rynku wtórnym największym zainteresowaniem kupujących tradycyjnie cieszą się mieszkania położone od pierwszego do trzeciego piętra.
– Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w wysokich, często kilkunastopiętrowych budynkach z wielkiej płyty, wzniesionych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku – tłumaczą. – Zaskakiwać też na pewno nie mogą najpopularniejsze dzielnice. Mokotów od dłuższego czasu wymieniany jest przez warszawiaków jako jedna z głównych dzielnic – obok Woli czy Ochoty – w której chcieliby zamieszkać. W Krakowie oprócz Dębników standardowo dużym zainteresowaniem cieszy się Podgórze.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA