fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Na Podhale napowietrzną koleją

www.eaglerail.us
Obietnica tej inwestycji na razie brzmi jak bajka, bo podróż z Krakowa do Zakopanego mogłaby trwać jedynie 30 minut
Taką ofertę złożyła właśnie władzom Zakopanego amerykańska firma EagleRail, która od lat buduje napowietrzne kolejki w wielu krajach, m.in. we Francji i w Brazylii. To mogłoby dla kierowców oznaczać koniec wielogodzinnych korków na zakopiance.
Dziś przedstawiciele amerykańskiej firmy prezentowali swoje projekty na wspólnym posiedzeniu radnych komisji gospodarki komunalnej zakopiańskiej gminy i starostwa tatrzańskiego. Zapowiadają komunikacyjną rewolucję.
Wagoniki takiej kolei są podwieszane na wysokości ok. 5 metrów, na specjalnych słupach, a jeden może zabrać do 120 pasażerów. W ofercie są jednak także znacznie mniejsze wagoniki. Odjeżdżają co trzy minuty i mogą dotrzeć z Zakopanego do Krakowa w ciągu zaledwie 30 minut. W dodatku kolejka jest ekologiczna, a inwestycja nie oznacza, iż trzeba będzie wysiedlać część mieszkańców Podhala, co było problemem przy budowie dróg. Trasa napowietrznej kolei miałaby częściowo pokrywać się z rejonem zakopianki, a częściowo biec po istniejących torach kolejowych.
Firma, która prowadziła już rozmowy z resortem infrastruktury, obiecuje, że zbuduje napowietrzną kolej w pięć lat od podpisania kontraktu. Koszty inwestycji ocenia na ok. 30 mln dolarów za milę, łącznie – ok. 1,8 mld złotych.
Prędkość takiego superpociągu to od 135 do 200 km na godzinę. Na razie zwykły pociąg z Krakowa do Zakopanego jedzie… ponad cztery godziny.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA