fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wyniki Kolportera w I kwartale 2011 roku

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Magdalena Lemańska
Wybierająca się na warszawską giełdę kolportersko-handlowa spółka spodziewa się w tym roku dwucyfrowego wzrostu przychodów i zysków
Spółka jest jednym z największych dystrybutorów tzw. dóbr szybko zbywalnych i – według ostatnich analiz Izby Wydawców Prasy – liderem pod względem udziału w dystrybucji prasy (rozwozi ponad 41 proc. jej całkowitego nakładu w Polsce). W I kwartale roku wykazała przychody na poziomie 900 mln zł, EBITDA (zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją) w wysokości 22,5 mln zł, 17 mln zł zysku operacyjnego, a wynik netto osiągnął 11,5 mln zł. – Przeprowadzone w ubiegłym roku zmiany organizacyjne, czyli konsolidacja, już skutkują znacznie lepszymi w stosunku do 2010 roku wynikami – komentuje Mirosław Serwatka, członek zarządu Kolportera SA odpowiedzialny za finanse.
Z powodu tych zmian ostatnich wyników Kolportera nie da się wprost porównać z ubiegłorocznymi. Jak dodaje Serwatka, w tym roku spółka spodziewa się wzrostu sprzedaży o ok. 10 proc. – Dynamika wzrostu poszczególnych pozycji wynikowych – EBITDA, zysku operacyjnego, brutto i netto – będzie z pewnością jeszcze wyższa – dodaje.
Tak jak spodziewał się Kolporter, zwyżki zapewnia spółce przede wszystkim działalność w zakresie dystrybucji dóbr szybko zbywalnych (czyli np. baterii, drobnych produktów spożywczych czy kosmetycznych), usług elektronicznych i sprzedaż we własnej sieci detalicznej. Według Kolportera wpływy ze sprzedaży prasy są stabilne.
Należący do kieleckiego milionera Krzysztofa Klickiego Kolporter przeszedł w ubiegłym roku gruntowną restrukturyzację w związku z planowanym debiutem giełdowym. Z grupy kilkunastu swoich firm Klicki wydzielił trzy: Kolporter Dystrybucja Prasy, Kolporter Sieci Handlowe i Kolporter Service, które połączył w Kolporter SA. Debiut spółki zapowiedziany jest na wrzesień. Na razie do Komisji Nadzoru Finansowego nie trafił jednak jeszcze prospekt emisyjny – jest w trakcie opracowywania.
Na giełdę może trafić 20 – 25 proc. akcji z podniesionego kapitału spółki. – Chciałbym jednak podkreślić, że jeśli nie będę usatysfakcjonowany wyceną lub sytuacją na rynku, to debiutu nie będzie lub będzie później – zastrzegał Klicki w marcu. Jak dodawał, satysfakcjonująca go wycena Kolportera to poziom 1,19 mld zł.
Do Kolportera należy dziś ponad 870 saloników prasowych (w tym ok. 70 salonów premium Top-Press), sieć sklepów spożywczych w formacie convenience Dobry Wybór i sieć 20 tys. terminali do sprzedaży doładowań prepaid. W 2010 roku przychody spółki wyniosły 3,4 mld zł, zysk operacyjny: 50,4 mln zł, a zysk netto: 39,4 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA