fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Europa zadłuża się u Chińczyków

Bloomberg
Chiny są zainteresowane kupnem obligacji, które UE wyemituje, aby zdobyć fundusze na ratowanie Portugalii. Wcześniej Pekin nabył części długów krajów strefy euro, które borykają się z problemami finansów publicznych
Financial Times cytując Klausa Reglinga, szefa Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej pisze, że Pekin jest w mocno zainteresowany udziałem w aukcji obligacji, które EFSF wyemituje, aby zdobyć fundusze na ratowanie Portugalii . Regling powiedział, że spodziewa się udziału Chin w sprzedaży długu.
- Intensywne zainteresowanie Azji oraz innych międzynarodowych inwestorów obrazuje ufność w przyszłość europejskiej waluty – stwierdził Klaus Regling.
Regling przyznał, że decydującym impulsem azjatyckich inwestorów jest raczej poszukiwanie nowych bezpiecznych sposobów inwestowania ich rosnących zasobów pieniężnych, niż uznanie tego jak Europa poradziła sobie z kryzysem w niektórych krajach strefy euro.
- Azja posiada pieniądze, które może inwestować na całym świecie. Tamtejsi inwestorzy nie chcą wchodzić tylko w waluty, nie chcą stawiać wszystkiego na jedną szalę. Patrzą na nas i dochodzą do wniosku, że to dobry sposób na zdywersyfikowanie inwestycji – dodał Regling.
Chińskie władze, które dotychczas koncentrowały się raczej na aktywach opartych na dolarze coraz częściej zwracają się w kierunku Europy. Wiadomo już, że Pekin brał udział w styczniowej aukcji irlandzkiego długu jednak nie ujawniono kwoty jaką zainwestowali Chińczycy. Druga gospodarka świata pomaga też Grecji -  w kwietniu grecki minister ds. inwestycji Harris Pamboukis rozmawiał z Chinami o zakupie greckich obligacji. Chińczycy deklarują też, że będą skupować hiszpańskie i portugalskie obligacje, by pomóc zadłużonym członkom strefy euro.
Przywódcy krajów Unii Europejskiej wyrażają nadzieję, że chińskie inwestycje pomogą uporać się Europie z kryzysem finansów publicznych zadłużonych krajów i dadzą pozytywny impuls rynkom.
Emisja przez EFSF obligacji przeznaczonych na ratowanie Portugalii zaplanowana jest na połowę czerwca. Zainteresowanie nią Chin nie jest niczym nadzwyczajnym. Już wcześniej Pekin nie tylko składał podobne deklaracje, ale brał również aktywny udział w aukcjach długów krajów z grupy PIGS (Portugalia, Irlandia,Grecja, Hiszpania) Pekin brał też udział w styczniowej, pierwszej w historii EFSF, emisji obligacji przeznaczonej na pomoc dla Irlandii. Wówczas zostały sprzedane obligacje o wartości 5 mld euro. Popyt na nie sięgnął 48 mld euro. Znaczna jego część pochodziła z Azji.
Po informacji o zainteresowaniu Chińczyków europejskimi obligacjami euro umocniło się. Doniesienia te wsparły, nadwątlone przez ostatnie obniżki ratingów i spekulacje nt. restrukturyzacji greckiego zadłużenia, zaufanie do krajów z grupy PIIGS.
Źródło: Financial Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA