fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Prawosławni chcą łowić wiernych w sieci

Prawosławni apelują do hierarchów patriarchatu moskiewskiego o zakładanie blogów i zwiększanie aktywności misyjnej w Internecie. Boją się bowiem, że światowa sieć zostanie zdominowana przez katolików.
Niedawno wikariusz diecezji rzymskiej kardynał Camillo Ruini otwarcie zachęcał katolików do wykorzystywania blogów internetowych jako nowej formy prowadzenia misji apostolskiej. „Katolicy aktywnie opanowują blogosferę, a nasi prawosławni wykorzystują sieć do szykanowania tych, którzy chcą w Internecie prowadzić ewangelizację” – napisał w swoim blogu jeden z liderów rosyjskiego Sojuszu Prawosławnych Obywateli Kiriłł Frołow.
– Prawdziwym przełomem mogłoby stać się założenie blogu przez metropolitę smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla, który jest najbardziej wpływowym po patriarsze Aleksym II reprezentantem rosyjskiego prawosławia – przekonywał dziennikarzy Frołow.
Na jego apel odpowiedział jeden z najbliższych współpracowników Cyryla, protojerej Wsiewołod Czaplin. – Zakładanie blogów to naturalny proces komunikowania się – powiedział. Przypomniał, że blogi już prowadzi wielu prawosławnych kapłanów. – Zakładanie blogu powinno być jednak dobrowolne – zastrzegł.
– Jeszcze więcej blogów?! – nie kryje zaskoczenia inicjatywą prawosławnych Anton Nosik, szef sekcji blogów spółki SUP, zarządzającej rosyjskojęzyczną wersją serwisu LiveJournal.com (LJ).
Jak zapewnił „Rz”, osobiście zna ponad dziesięciu kapłanów-bloggerów. Przyznaje jednak, że internetowy dziennik kogoś na miarę prawosławnego metropolity podniósłby rangę i prestiż blogów w Rosji: – Na pewno szybko stałby się hitem wśród internautów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA