fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Deweloperzy dostali zadyszki

KFP/Fotorzepa
Rynek trafił na barierę popytu. To tymczasowa zadyszka – twierdzą specjaliści z branży. W Polsce wciąż brakuje 1,5 mln mieszkań. To, czy powstaną, zależy jednak od tego, ile osób stać będzie na kupno własnego M
Nie ma co liczyć na wzrost liczby oddawanych do użytku nowych mieszkań w najbliższych latach. – Wiele osób nie stać już teraz na mieszkanie. Część czeka, licząc na spadek cen. Jednak 1,5 – 2 mln mieszkań brakuje na rynku i to nie podlega dyskusji. Pytanie, ilu ludzi będzie stać na mieszkanie – przyznaje Waldemar Oleksiak, analityk rynku nieruchomości firmy Emmerson.Zarówno on, jak i jego koledzy po fachu są zgodni, że to przejściowa sytuacja. – Na razie rynek nieco stanął, ale w dłuższej perspektywie są prognozy optymistyczne. Rynek pracy stabilizuje się, dochody rosną. W dorosłe życie wchodzi właśnie pokolenie wyżu demograficznego z 1981 roku. Wyjaśniła się sytuacja z niższym VAT, co było dla deweloperów niewiadomą – wymienia.
Kondycja rynku jest jednak uzależniona od wielu czynników zewnętrznych. Zdaniem Anny Kwiatkowskiej, szefowej działu mieszkaniowego Cushman & Wakefield, czynnikami o kluczowym znaczeniu będą poziom stóp procentowych oraz kursy walutowe. Zwłaszcza franka szwajcarskiego. – Przy negatywnych zmianach tych czynników mogą pojawić się problemy z obsługą już udzielonych kredytów hipotecznych oraz zmniejszy się tempo udzielania nowych kredytów hipotecznych. To może mieć wpływ na poziom cen i popyt na rynku mieszkaniowym w Polsce – uważa ekspert Cushman & Wakefield.
Przyznaje jednak, że trudno powiedzieć, co się będzie działo za kilka lat. Chociażby dlatego, że ok. 40 proc. klientów kredytuje w całości zakup mieszkania, a na rynek kredytów ma wpływ sytuacja globalna. – Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym w USA, w tym aspekty dotyczące finansowania, może mieć wpływ na rynek nieruchomości w Polsce. Z drugiej jednak strony fundamenty polskiej gospodarki są cały czas stabilne i zapotrzebowanie powinno się utrzymać – uważa Kwiatkowska.
Analitycy zwracają też uwagę na szansę, jaką jest powrót emigrantów do kraju. Z ponad miliona osób, które w ostatnich latach trafiły głównie na Wyspy Brytyjskie, wiele deklaruje, że chce tam zarobić na własne mieszkanie w Polsce. Oni już zaczęli kupować mieszkania w kraju. Pracą w Anglii czy Irlandii spłacają zaciągnięte w tym celu kredyty. Do tego wraz ze wzrostem zamożności Polaków rosnąć będą ich wymagania. Coraz więcej osób będzie zamieniać kawalerki i mieszkania dwupokojowe na większe. Wreszcie w którymś momencie zacznie się w Polsce rozwijać prawdziwy rynek wynajmu długoterminowego, co także da dodatkowe zajęcie deweloperom.
Zdaniem ekspertów firmy REAS jednym z podstawowych czynników, które mogłyby wpłynąć na wzrost popytu na mieszkania budowane przez deweloperów, jest obniżenie cen w największych miastach. A będzie to możliwe, jeśli zwiększy się dostępność gruntów. Tu ważną rolę odegrają samorządowcy uchwalający plany miejscowe, ale też zaangażowanie środków publicznych w uzbrajanie terenów podmiejskich czy rozwój infrastruktury transportowej i drogowej. Drugi czynnik to powrót do jakiejś formy zachęty podatkowej przy budowie mieszkań na wynajem. Stopy procentowe będą bowiem nadal się podnosiły, przez co mimo rosnących pensji grupa osób mogących sobie pozwolić na własne mieszkanie nie będzie aż tak szybko rosła. Coraz więcej rodzin może się wówczas decydować na wynajem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA