fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Grecja poza euro?

Bloomberg
Mateusz Pawlak
Robert Mazurek
Pogrążona w kryzysie zadłużenia Grecja rozważa opuszczeniestrefy euro i powrót do własnej waluty - napisał dziś niemiecki "Spiegel" w wydaniu internetowym
Zaprzecza temu źródło w rządzie niemieckim, cytowane przez agencję Reutera.
W sprawie restrukturyzacji długu mieli się w wczoraj wieczorem spotkać ministrowie finansów strefy euro i przedstawiciele Komisji  Europejskiej. Spiegel, bez podawania źródeł, informuje jakoby grecki rząd wspominał o możliwości wystąpienia ze strefy euro i powrotu do własnej waluty. Doniesieniom tym zaprzecza rzecznik szefa eurogrupy, Jean-Claude'a Junckera.
Ministrowie finansów strefy euro i przedstawiciele Komisji Europejskiej mają się spotkać dziś wieczorem w Luksemburgu na tajnym posiedzeniu, zaalarmowani tym zamierzeniem rządu premiera Jeorjosa Papandreu - dowiaduje się "Spiegel" i dodaje, że po ewentualnym wystąpieniu Grecji z unii walutowej wkrótce na porządku dnia stanęłaby restrukturyzacja greckiego zadłużenia.
"Spiegel" pisze, że w związku z napiętą sytuacją na spotkanie w Luksemburgu ma być nałożona klauzula najwyższej poufności. Podobno niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zamierza usilnie odwodzić Greków od porzucenia euro. Będzie tłumaczył, że nowa waluta znacznie traciłaby na wartości wobec euro i że taka dewaluacja, która mogłaby - zdaniem ekspertów - osiągnąć nawet 50 proc. - spowodowałaby drastyczny wzrost greckiego długu publicznego. "Krótko mówiąc, Grecja by splajtowała" - podsumowuje "Spiegel".
Reuters pisze w związku z rewelacjami "Spiegla", powołując się na nieokreślone bliżej źródło w rządzie niemieckim, że nie jest prawdą, jakoby Grecja miała takie plany. "Wystąpienie (z unii walutowej) nie jest i nie było planowane" - cytuje Reuters swoje źródło.
 

Grecja dementuje

Ateny natychmiast zdementowały w piątek informację niemieckiego "Spiegla" jakoby pogrążona w kryzysie zadłużenia Grecja rozważała opuszczenie strefy euro i powrót do własnej waluty. Anonimowy przedstawiciel rządu w Atenach zapowiedział jednocześnie, że z "pełnym dementi" wystąpi wkrótce grecki resort finansów.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA