fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Na przekór medialnej mgle

Maja Dłużewska, Joanna Lichocka "Mgła", Zysk i S-ka, 2011
Rzeczpospolita
Książkowa „Mgła" to próba literackiego zdyskontowania sukcesu „Mgły" filmowej, którą obejrzało już ponad 2,5 mln widzów.
„Na miejscu tragedii były ciężarówki pełne trumien (...) Wszystko było odkryte, samochody nie miały nawet plandeki. I tak byli układani: jeden na drugim. Jedna trumna nad drugą trumną" – wspomina wydarzenia, jakie rozegrały się 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku pod Smoleńskiem Jakub Opara, urzędnik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w rozmowie z Mają Dłużewską i Joanną Lichocką, autorkami książki „Mgła", która na początku kwietnia trafi do księgarń. Zobacz serwis rp.pl/Smolensk
To pełny zapis sześciu rozmów, jakie – podczas prac nad filmem dokumentalnym pod takim samym tytułem – Lichocka i Dłużewska przeprowadziły ze współpracownikami zmarłego prezydenta.
Książkowa „Mgła" to próba literackiego zdyskontowania sukcesu „Mgły" filmowej, którą obejrzało już ponad 2,5 mln widzów. Publikacja Lichockiej i Dłużewskiej nie narzuca ocen i nie stawia hipotez. To przede wszystkim zapis emocji ludzi, którzy znając dobrze Lecha Kaczyńskiego i pasażerów prezydenckiego samolotu, dowiadują się o ich tragicznej śmierci, są na miejscu wypadku, widzą płonące szczątki maszyny.
Muszą zmierzyć się nie tylko ze śmiercią przełożonych i przyjaciół, ale również z kampanią rozpylania medialnej mgły nad wypadkiem, zaciemniania faktów i prób zrzucenia odpowiedzialności za katastrofę na nieżyjących. Przypominają więc o kulisach prezydenckiej wizyty w Smoleńsku i swoistej gry mającej zdeprecjonować rangę wyjazdu, jaką prowadziły polski rząd oraz ambasada rosyjska.
Autorki dołączyły w formie aneksu fotokopie korespondencji, jaką – przygotowując wizytę Lecha Kaczyńskiego – jego kancelaria prowadziła m.in. z MSZ i KPRM. Wnioski każdy może wyciągnąć sam.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy 5 książek "Mgła".
Wygra pięć pierwszych zgłoszeń na adres KONKURS ZAKOŃCZONY
Prosimy o wpisanie w tytule mejla słowa "Mgła", a w treści linku do najciekawszej Państwa zdaniem publikacji na temat katastrofy smoleńskiej na stronach www "Rzeczpospolitej"
Start konkursu - sobota, 9 kwietnia, godz. 12.00.
Zwycięzców poinformujemy drogą elektroniczną.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA