fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Prezydent chce być premierem

Borys Gryzłow, Władimir Putin i Siergiej Szojgu, czyli pierwsza trojka na liście Jednej Rosji
AFP
Władimir Putin zgodził się wystartować z pierwszego miejsca na liście Jednej Rosji w wyborach do Dumy. Nie wykluczył, że po zakończeniu ostatniej kadencji prezydenckiej stanie na czele rządu
- Z wdzięcznością przyjmuję propozycję zajęcia pierwszego miejsca na listach Jednej Rosji - oświadczył rosyjski przywódca na przedwyborczym zjeździe prokremlowskiej partii. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to jego automatycznego przystąpienia do tego ugrupowania. -Chociaż byłem jednym z inicjatorów utworzenia Jednej Rosji, podobnie jak większość obywateli kraju pozostaję bezpartyjny i nie chciałbym zmieniać tego statusu -dodał Putin.
To nie było jedyne sensacyjne oświadczenie rosyjskiego przywódcy. Jako "realistyczną" ocenił propozycję delegatów zjazdu, aby po zakończeniu prezydenckiej kadencji w 2008 roku zajął fotel premiera. Putin podkreślił, że do realizacji tego planu muszą zaistnieć dwa czynniki. Pierwszy z nich to przekonujące zwycięstwo w wyborach do Dumy Jednej Rosji.
Drugi dotyczy jego następcy. - Prezydentem powinien zostać uczciwy, sprawny i skuteczny człowiek -powiedział Putin. Zaznaczył, że tylko z kimś takim mógłby współpracować jako premier.
Dla większości obserwatorów rosyjskiej sceny politycznej wczorajsza decyzja prezydenta była zaskoczeniem nie mniejszym niż niedawna nominacja na premiera nieznanego dotąd szerokiej opinii Wiktora Zubkowa. Przed zjazdem Jednej Rosji spekulowano, że miejsce w pierwszej trójce poza szefem partii Borysem Gryzłowem oraz ministrem ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiejem Szojgu jest zarezerwowane albo dla popularnej mistrzyni olimpijskiej Świetłany Żurowej, albo dla gubernator Petersburga Walentyny Matwijenko.
Szanse na to, że na kandydowanie zgodzi się sam Putin, oceniano jako skrajnie niskie. -Oznaczałoby to skrajną formę poparcia tej partii -mówił politolog Siergiej Markow. Dlaczego więc Putin zdecydował się na taki krok? - Ostatnie sondaże wyborcze nie dawały Jednej Rosji większości w Dumie - tłumaczy redaktor naczelny Radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow. Według niego ten ruch Putina był jedyną szansą dla partii władzy na zachowanie w przyszłym parlamencie obecnego stanu posiadania, czyli większości konstytucyjnej.
Zgadza się z nim kierownik Centrum Informacji Politycznej Aleksiej Muchin. -W ten sposób prezydent zaczął realizować plan strategiczny dotyczący jego przyszłości po opuszczeniu Kremla - podkreślił w rozmowie z "Rz".
Muchin jest przekonany, że poparcie dla Jednej Rosji i wstępna zgoda na objęcie fotela premiera może pociągnąć za sobą zasadniczą zmianę całego systemu władzy w państwie. - Jako premier mający większość w parlamencie Putin stworzy drugi, równoległy wobec Kremla, ośrodek władzy. To rzecz bez precedensu we współczesnej historii Rosji -podkreśla politolog.
Jego zdaniem większość konstytucyjna w Dumie jest Putinowi potrzebna po to, aby jeszcze przed opuszczeniem fotela prezydenckiego przeprowadzić reformę, na mocy której prezydent państwa odstąpiłby znaczną część swoich uprawnień parlamentowi oraz rządowi. - Nasz system polityczny zostałby upodobniony do niemieckiego - prognozuje Muchin. Dzięki temu Władimir Putin nadal pozostałby przywódcą Rosji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA