fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polska jest gotowa negocjować przystąpienie do euro

Elżbieta Glapiak
Możemy przystępować do strefy euro. Kryteria ekonomiczne zostały spełnione. Teraz wszystko zależy od polityków. Rząd przyjął wczoraj aktualizację programu konwergencji, która za kilka dni trafi do Komisji Europejskiej.
Wynika z niej, że deficyt finansów publicznych już w tym roku osiągnie poziom 3 proc. PKB, a nie, jak wcześniej szacowano, 3,4 proc. PKB. Do 2010 roku obniży się zaś jeszcze bardziej: do 2,5 proc. PKB. – Oznacza to, że możemy się starać o zdjęcie z nas procedury nadmiernego deficytu, a potem rozpocząć rozmowy o zamianie złotego na euro – wyjaśniła wicepremier Zyta Gilowska. – Decyzję w tej sprawie podejmować będą jednak politycy.
Ci zaś są w deklaracjach ostrożni. Mówią o kosztach, które będą musieli ponieść najbiedniejsi obywatele, albo możliwym spowolnieniu tempa rozwoju gospodarczego. Ekonomiści obawiają się, czy tegoroczny wynik uda się zachować przez następne lata. Zdaniem Mirosława Gronickiego może to być trudne. Uspokaja jednak, że nie ma zagrożenia jakąś katastrofą.
– Pogorszenia można by się spodziewać, gdyby dynamika wzrostu gospodarczego nagle bardzo osłabła, a takich widoków nie ma – mówi ekonomista. Bardziej dosadny jest Radosław Bodys, ekonomista Merrill Lynch. – Najlepszy moment na przyjęcie euro już minął. Trzeba było spełnić kryteria z Maastricht dwa lata temu, wejść do strefy przygotowawczej ERM II i teraz przystępować do strefy euro – podkreśla. Według prognoz Merrill Lynch deficyt sektora finansów publicznych może sięgnąć w przyszłym roku 4,5 proc. – Polityka rozdawnictwa rządu PiS spowoduje, że w nadchodzących latach wynik będzie się pogarszał – dodaje Bodys.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA