fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Światowy Dzień liczby Pi

Ciasto podawane w Dzień Pi
Wikimedia Commons
Świat obchodzi dziś Dzień liczby pi. Przypada on akurat dzisiejszego dnia, bo w kalendarzu wygląda on jak 3,14 - a to właśnie liczba pi, określająca stosunek długości obwodu koła do jego średnicy.
Oczywiście cyfr po przecinku jest nieskończenie wiele, 3,14 to umowne zaokrąglenie. Do tej pory potężne komputery obliczyły liczbę pi z dokładnością do pięciu bilionów miejsc po przecinku.
Ludzie tymczasem prześcigają się w zapamiętywaniu jej. Brytyjski geniusz i rekordzista Europy, cierpiący na zaburzenia autystyczne Daniel Tammet mówi, że gdy patrzy na tę liczbę, widzi krajobraz. Światowy potwierdzony rekord należy do chińczyka Lu Chao, który zapamiętał ponad 67 tysięcy cyfr po przecinku.
Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry'ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie (szarlotka) i inne podobne ciasta.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA