fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Sam musisz zadbać o swoje interesy

Dzisiejsze artykuły „Możesz zapłacić mniej za nowy garaż” oraz „Budować samemu czy z deweloperem” po raz kolejny prowokują do refleksji: jeśli ty sam, inwestorze, nie zadbasz o swoje interesy, nie licz, że zrobi to za ciebie deweloper.
Nie dlatego, że jest z gruntu zły, tylko dlatego, że jego interes najczęściej nie jest zbieżny z interesem klienta (nie licząc marketingowych deklaracji). Ale do rzeczy.
Jeśli sam nie sprawdzisz, czy możesz zapłacić niższy VAT za garaż, i to nie tylko zadowalając się odpowiedzią dewelopera, ale także samemu fatygując się po interpretację do urzędu skarbowego, możesz stracić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od wartości garażu. Czy warto zadawać sobie trud? Odpowiedź pozostawiam bezpośrednio zainteresowanym.
Ile można zyskać, budując dom samemu, w porównaniu z inwestycją z deweloperem? Jak wyliczyli analitycy na potrzeby naszego tekstu (patrz s. 4 i 5), deweloperska marża w przypadku domów w dużych miastach i okolicach może wynosić nawet 60 proc.
Czy warto więc samemu kupić działkę i zorganizować proces budowlany? Tutaj każdy musi indywidualnie ocenić swoje możliwości, nie tylko finansowe, ale również czasowe. Nie polecam jednak samodzielnych inwestycji bez praktycznego doświadczenia w sprawach budowania albo bez wsparcia fachowców.
Jedno jest pewne, nie sprawdzisz sam, co ile kosztuje, nie rozejrzysz się na rynku w poszukiwaniu solidnego partnera – będziesz sobie pluł w brodę.
Dlatego pytaj o stawki, negocjuj systemy płatności. Dopłacić do interesu opłaca się tylko wtedy, gdy transakcja na rynku stanie się przez to bezpieczniejsza
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA