fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Bo herb jest nieformalny

Premier nie zaakceptował przygotowanego przez Radę Warszawy projektu statutu. Odesłał dokument do poprawki m.in. dlatego, że wzór herbu stolicy jest... nielegalny
Wczoraj ratusz otrzymał pismo Jarosława Kaczyńskiego, w którym wytyka on dziewięć uchybień w projekcie statutu, przyjętym we wrześniu przez Radę Warszawy.
Premier nie kwestionuje ani przekazywania zadań z ratusza do dzielnic (co budziło wątpliwości niektórych radnych PiS), ani preambuły statutu (na którą nie chcieli zgodzić się radni lewicy, gdyż zawierała odwołanie do Boga). Wytyka natomiast, że herb stolicy, ustalony w ustawie warszawskiej i niezmienny od lat 90., nie został zaopiniowany przez MSWiA, choć zdaniem premiera – zgodnie z aktualnymi przepisami – władze stolicy powinny o taką opinię wystąpić. A więc teoretycznie warszawska syrenka w herbie jest nielegalna. Ten zarzut najbardziej zaskoczył rajców. – To absurd. Czy zatem Lech Kaczyński jako prezydent stolicy posługiwał się nieformalnym herbem? – pyta szef komisji statutowej rady miasta Lech Jaworski (PO).
Premier ocenił też, że dzielnice nie mogą używać odrębnych herbów; prosił o doprecyzowanie przepisów o finansach miasta; zwrócił uwagę na brak zapisów dotyczących mienia stolicy, podziału komisji w radzie czy uzasadnienia, dlaczego pod inicjatywą uchwałodawczą mieszkańców musi podpisać się 15 tys. osób. Rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk ocenia uwagi jako techniczne: – Ale doceniamy, że premier przekonał się wreszcie do decentralizacji władzy w stolicy. Radny Jaworski komentuje natomiast opinię premiera politycznie: – Premier zahamował prace nad statutem, by PO nie mogła pochwalić się przed wyborami, że uchwaliła dokument, którego PiS nie mógł przyjąć przez cztery lata. – Statut Warszawy jest po prostu niedopracowany. Nie jesteśmy złośliwi i nie działamy politycznie. Wskazujemy tylko błędy, które rada musi teraz poprawić. Ma na to sześć miesięcy – stwierdza szef kancelarii premiera Mariusz Błaszczak (PiS).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA