fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Rośnie armia urzędników

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Aleksandra Fandrejewska
Anna Cieślak-Wróblewska
W ciągu ostatnich dwóch lat rząd chciał zwolnić 10 procent urzędników, a przyjęto ich prawie dwa razy tyle
 
Ponad pół miliona osób pracowało pod koniec ubiegłego roku w różnych urzędach i agendach administracji publicznej. W ciągu dwóch ostatnich lat administracja rozrosła się o ponad 17 proc. – wynika z danych zebranych przez „Rz". Stało się tak, chociaż rząd Donalda Tuska dwa razy, w 2009 i 2010 roku, zapowiadał, że chce zmniejszyć zatrudnienie w urzędach o 10 proc. Oznacza to, że nawet jeśli zrealizuje swoje zamierzenia w przyszłym roku, to w urzędach i tak będzie pracowało więcej osób niż pod koniec 2008 roku.
– Te liczby są szokujące. W administracji musi się dziać coś niedobrego. Biurokracja rozrasta się w niesamowitym tempie – przyznaje Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. I dodaje: – Rozumiem, że urzędnikom przybywa zadań, co jest wynikiem naszego członkostwa w UE oraz „produkcji" nowych przepisów w Sejmie. Jednak ich wydajność też powinna rosnąć.
Sprawdziliśmy, ile osób pracowało w ministerstwach, urzędach wojewódzkich, marszałkowskich, samorządach wielkich miast oraz w małych gminach, a także w ZUS i NFZ na koniec grudnia 2009 i 2010 r. Okazuje się, że w ciągu roku pracę stałą i czasową znalazło tam ok. 30 tys. nowych osób. Z ankiety wynika, że urzędy bardziej pilnują limitów etatów niż pracowników, dlatego wzrost zatrudnienia wykazywany w etatach jest niższy od rzeczywistego zwiększania liczby pracowników (bo np. niektórzy są przyjmowani na część etatu).
– To pokazuje patologię zarządzania państwem – uważa ekonomista Krzysztof Rybiński. – Jeśli rząd rzeczywiście chciał zracjonalizować zatrudnienie w administracji, powinien to przeprowadzić szybko i skutecznie. Tymczasem w ciągu dwóch lat przybyło nam ponad 70 tysięcy urzędników, podczas gdy nasza armia liczy niespełna 100 tys. żołnierzy – tłumaczy Rybiński.
Zatrudnienie rosło szybciej w administracji państwowej (o ok. 10 proc.) niż w samorządach (o ok. 4 proc.), gdzie prym wiodły urzędy marszałkowskie (wzrost zatrudnienia o 6,5 proc.).
Z naszych informacji wynika, że urzędy w zeszłym roku stosowały różne metody, by przyjmować do pracy nowe osoby, ale nie zwiększać z tego powodu funduszu płac. Małe samorządy korzystały np. ze współpracy z powiatowymi urzędami pracy. Przyjmowały osoby w ramach prac interwencyjnych i staży, nie ponosząc kosztów ich wynagrodzeń. Natomiast duże chętnie zatrudniały pracowników w ramach programów unijnych (wówczas ich pensje w 75 proc. opłacane są z pieniędzy UE).
– Podział i rozliczanie wspólnotowej pomocy to praca na  okrągło. Gdy wyczerpią się jedne programy, pojawią się następne – komentuje eurodeputowany Jan Kozłowski, były marszałek woj. pomorskiego.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA