fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Odgrzewanie państwowego KOT-a

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Tuż przed wyborami resort skarbu chce odkurzyć pomysł stworzenia krajowego operatora telekomunikacyjnego z firm kontrolowanych przez państwo. Dziś się okaże, czy reanimacja KOT-a ma sens
Jak się dowiedzieliśmy, temat tzw. krajowego operatora telekomunikacyjnego (KOT) będzie jednym z kilku, które wiceminister skarbu Dawid Jackiewicz, od kilku tygodni nadzorujący KGHM, poruszy dziś podczas spotkania z władzami miedziowej spółki. Do koncernu należy bowiem 100 proc. akcji Telefonii Dialog – jednego z głównych podmiotów ewentualnego telekomunikacyjnego aliansu.
Państwowy właściciel chce usłyszeć zdanie szefów KGHM na temat połączenia Dialogu i Exatelu oraz dowiedzieć się, co się udało dotychczas zrobić w tym kierunku. Według uzgodnień specjalnego zespołu, który zajmował się tym projektem, nad analizami połączenia mieli pracować wspólnie przyszli partnerzy.Pomysł pod nazwą KOT, wpisujący się w ogólny trend tworzenia narodowych grup z resztek państwowych aktywów, narodził się w obecnym kierownictwie resortu skarbu na początku roku. A właściwie odrodził – bo lansowały go już poprzednie rządy. – Jeśli analizy wykażą, że ma uzasadnienie ekonomiczne, wrócimy do dyskusji na ten temat – przyznaje w rozmowie z „Rz” Dawid Jackiewicz.
Najważniejszą decyzją, z jaką będzie musiał zmierzyć się wówczas państwowy właściciel, będzie wybór wariantu połączenia. Dotychczas, jak wynika z naszych informacji, rozważane były dwie opcje: utworzenie przez Telefonię Dialog i Exatel nowej spółki, do której weszłyby również inne, mniejsze firmy, takie jak Telekomunikacja Kolejowa, Tele-PERN (spółka zależna PERN), Telefony Podlaskie i Telefony Opalenickie. Druga możliwość, forsowana przez Telekomunikację Kolejową, to powiązanie firm biorących udział w przedsięwzięciu umowami cywilnymi, na mocy których występowałyby ze wspólnymi ofertami i wspólnym logo.
Gdyby doszło do powołania nowej spółki, istotny będzie wybór wiodącego podmiotu. To też miały wcześniej uzgodnić między sobą KGHM i Exatel. Należący do KGHM Dialog dysponuje dużą grupą odbiorców indywidualnych. Z kolei Exatel jest właścicielem rozległej sieci telekomunikacyjnej i obsługuje najważniejszych klientów przyszłej grupy – państwowe instytucje. Powrót do koncepcji KOT-a mógłby zburzyć plany giełdowe operatora należącego do KGHM, których realizacja ma mu m.in. przynieść pieniądze na przejęcia innych firm telekomunikacyjnych.
– Dialog chce zostać aktywnym graczem uczestniczącym w konsolidacji rynku. Również w przypadku rządowych projektów konsolidacyjnych widzielibyśmy siebie jako spółkę integrującą, czyli centrum konsolidacji – mówi „Rz” Marcin Olewnik, wiceprezes Dialogu. Exatel nie chciał skomentować rządowych planów.Jest oczywiste, że walka o prymat rozegra się pomiędzy tymi dwoma firmami, zwłaszcza że na początku tylko one wzięłyby udział w konsolidacji.
– Trudno nawet analizować te koncepcje tuż przed wyborami. Wizji tworzenia krajowego operatora było już wiele i ta również może się okazać ulotna – mówi Michał Marczak z Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Według niego konsolidacja firm jest dobrym rozwiązaniem na rynku telekomunikacyjnym, ale nie widać politycznej woli do przeprowadzenia tej operacji ani osób, które potrafiłyby opracować strategiczny plan dla połączonej firmy.
W podobny sposób wypowiada się Krzysztof Kaczmarczyk z Deutsche Banku. – Współpraca operacyjna w krótkiej perspektywie może dać oszczędności, ale kto miałby być liderem takiego aliansu? – zastanawia się. – Potrzeba wsparcia, które może dać inwestor strategiczny. Moim zdaniem należałoby kontynuować projekt prywatyzacji Dialogu przez giełdę, sprzedając na przykład pakiet mniejszościowy. Potem wokół publicznej spółki można by konsolidować aktywa Skarbu Państwa i poszukiwać strategicznego inwestora. Spółkę wyceniłby rynek i nie byłoby obaw, że jest sprzedawana za tanio.
W najgorszej sytuacji finansowej jest Telekomunikacja Kolejowa, której wyniki systematycznie się pogarszają. Liderami konsolidacji będą inne firmy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA