fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Siła autorytetu papieża

Już za dwa dni, w niedzielę, odbędzie się VII Dzień Papieski poprzedzający kolejną rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. „Rzeczpospolita” publikuje wyniki badań dotyczących owoców pontyfikatu Jana Pawła II, które przeprowadziło Centrum Myśli Jana Pawła II.
– Papież jest dla nas jedynym autorytetem, za którym gotowi jesteśmy podążać – mówi socjolog prof. Krzysztof Koseła. Tak wynika z deklaracji, choć istnieją elementy papieskiego nauczania, które są przez znaczną część Polaków odrzucane. Tak jest na przykład ze stosunkiem do kary śmierci. Jan Paweł II był jej zdecydowanym przeciwnikiem. Tymczasem z takim poglądem zgadza się 34 proc. Polaków. Tyle samo akceptuje go częściowo, a 23 proc. zdecydowanie odrzuca. Z innych badań jednak wynika, że większość Polaków opowiada się za karą śmierci.
– Pod wpływem autorytetu Jana Pawła II spora część ludzi wierzących, silnie związanych z Kościołem, gotowa jest zaakceptować ten punkt widzenia – tłumaczy dr Tomasz Żukowski. – Ciekawe, że papieskiego przesłania na temat kary śmierci nie akceptują częściej zwolennicy lewicy i katolicy rzadziej praktykujący niż wierzący o poglądach prawicowych. Z potępieniem kary śmierci najczęściej zgadzają się uczniowie i studenci oraz ludzie starsi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA