fbTrack

Styl życia

Święta i grzesznica

Milla Jovovich
BEW
Jej twarz jest doskonale znana z okładek kolorowych pism, reklam kosmetyków i prawie trzydziestu filmów. Milla Jovovich odniosła sukces jako modelka i aktorka, nieźle radzi sobie również jako piosenkarka. Sama jednak mówi, że z rolą naprawdę trudną zmierzy się dopiero teraz: jesienią urodzi pierwsze dziecko. Na ekrany kin wkrótce wejdzie też najnowszy film z udziałem aktorki - "Resident Evil? Zagłada".
Podbiła serca widzów jako rudowłosa Leeloo z "Piątego elementu" (1997) Luca Bessona. Wyjątkowa uroda i osobliwe połączenie dziecięcej delikatności z siłą wyszkolonej do walki kosmitki otworzyły Milli drogę do wielkiej filmowej kariery.
Milla, a właściwie Milica Natasza Jovovich, urodziła się w 1975 r. w Kijowie, w dawnym Związku Radzieckim, obecnie Ukraina. Najwcześniejsze dzieciństwo spędziła w rozjazdach - między Londynem, gdzie studiował medycynę jej ojciec, Serb z pochodzenia, a Kijowem, skąd pochodzi matka, aktorka teatralna Galina Loginowa. W 1981 r. rodzina przeniosła się do Anglii, a stamtąd do Sacramento w Kalifornii, by w końcu osiąść na stałe w Los Angeles. Milla nie bez trudu zaadaptowała się do życia w Ameryce, ale później nigdy nie wypierała się swoich korzeni. Co więcej, nagrała kilka piosenek, w których wykorzystała motywy zaczerpnięte z ukraińskiego folkloru. Pozostał jej też sentyment do europejskiego kina. - Gdyby "Piąty element" zrobił Amerykanin, kobiety mogłyby co najwyżej należeć do haremu głównego bohatera - zażartowała kiedyś. - Wielkie studia nie wierzą, że kobieta może przyciągnąć publiczność na film akcji. Zwykle w takich produkcjach główną postacią jest potężny facet. Zaufanie do kobiety, że i ona może udźwignąć taką rolę, jest bardzo europejskie...
Milla zrobiła oszałamiającą karierę jako modelka. Zaczynała, mając 11 lat, w 1988 r. podpisała swój pierwszy zawodowy kontrakt. Pracowała dla wielu projektantów - m.in. Diora i Versace, oraz marek odzieżowych, takich jak Banana Republic, Mango czy Gap. Jako aktorka zadebiutowała w 1988 r. w filmach "Spotkanie dwóch księżyców" i "Nocny pociąg do Kathmandu" (TV). Status nastoletniej gwiazdki przyniósł jej "Powrót na Błękitną Lagunę" (1991). Potem zagrała kilka dostrzeżonych przez widzów i krytykę ról, m.in. w "Chaplinie" i "Uczniowskiej balandze". Na planie tego ostatniego zakochała się w swoim filmowym partnerze Shawnie Andrewsie i oboje pojechali do Las Vegas, gdzie wzięli ekspresowy ślub. Ponieważ Milla nie miała ukończonych 17 lat, małżeństwo niecałe dwa miesiące później zostało unieważnione. W wieku 18 lat wydała album z piosenkami, które sama napisała: "The Divine Comedy". Wykonywała też wiele piosenek na soundtrackach filmów, w których wystąpiła. Przełomem w życiu i karierze Jovovich było spotkanie z francuskim reżyserem Lukiem Bessonem. Ich pierwszym wspólnym filmem był "Piąty element". Współpraca zaowocowała nie tylko na gruncie zawodowym - w grudniu 1997 r. pobrali się. Razem nakręcili jeszcze kostiumową superprodukcję "Joanna d'Arc" z Millą w tytułowej roli. Ale i to małżeństwo nie przetrwało próby czasu, rozpadło się już latem 1999 r. Milla ma na koncie role w różnych filmach, lecz wyspecjalizowała się przede wszystkim w kinie akcji, zagrała m.in. pogromczynię zoombi w trylogii "Resident Evil" (2002, 2004 i 2007). Aktorce nie przeszkadza ta etykietka: - Lubię czuć się jak superbohaterka - śmieje się. - Po "Piątym elemencie" zakochałam się w sztukach walki. To jedyny rodzaj gimnastyki, który mnie nie nudzi. Już wkrótce gwiazda będzie jednak musiała złagodnieć: zostanie mamą. Ojcem dziecka jest partner aktorki od wielu lat, reżyser i scenarzysta Paul Anderson.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL