Banki

Polbank ma nowego inwestora

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Nowym inwestorem Polbank będzie austriacki Raiffeisen Bank. Kupi on od greckiego Eurobanku 70 proc. udziałów polskiego oddziału
Raiffeisen Bank Intrnational kupi 70 proc. udziałów w Polbanku za 490 mln euro. Wcześniej Polbank, który działa jako oddział greckiego Eurobank EFG musi się przekształcić w odrębny bank z polską licencją bankową. Następnie Raiffeisen Bank International i Eurobank EFG połączą swoją działalność bankową w Polsce i w efekcie RBI posiadać będzie 87 proc. utworzonej grupy, a Eurobank EFG zachowa 13 proc. udziałów. Najbardziej prawdopodobnym terminem sfinalizowania transakcji jest czwarty kwartał 2011 roku lub początek 2012 roku, po zakończeniu procesu rejestracji Polbank EFG w Polsce i uzyskaniu zgody regulatora na zmianę podmiotu kontrolującego.
Transakcja obejmuje też zawarcie przez strony umowy akcjonariuszy, która przewiduje przyznanie Eurobank EFG opcji sprzedaży umożliwiającej zbycie udziałów w nowym banku na rzecz RBI w dowolnym momencie po cenie ustalonej w oparciu o wyniki finansowe, ale nie niższej niż 175 milionów euro (plus odsetki) oraz analogicznej opcji kupna dla RBI, z możliwością wykonania od 31 marca 2016 r. - Polbank jest doskonałym uzupełnieniem działalność Raiffeisen Bank Polska - podkreśla Herbert Stepic, prezes grupy Raiffeisen. Dotychczas Raiffeisen koncentrował się na polskim rynku na obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów zamożnych, natomiast Polbank ma ofertę skierowaną do klientów detalicznych. Na koniec trzeciego kwartału aktywa Raiffeisen Banku wyniosły ponad 26 mld zł, natomiast Polbanku ponad 20 mld zł.
To oznacza, że po połączeniu, bank zajmowałby szóstą pozycję na rynku wśród banków komercyjnych i będzie obsługiwał ponad 1 mln klientów. Analitycy uważają, że dla nowego inwestora dużą wartością jest właśnie baza klientów oraz sieć ponad 330 dobrze zlokalizowanych placówek Polbanku. Na ostatnim etapie przetargu, o Polbank ubiegała się także włoski Bank Intesa Sanpaolo. Wcześniej zainteresowane były także banki francuskie. Polbank rozpoczął działalność na początku 2006 roku, budując biznes od podstaw. Po starcie, na krótki czas osiągnął rentowność w 2008 r., ale od blisko dwóch lat znów jest na minusie. W trzecim kwartale 2010 roku strata wyniosła 29,6 mln złotych, a po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku strata netto sięgnęła 103,3 mln zł. Raiffeisen Bank Polska miał po trzech kwartałach 197 mln zł zysku. Przekształcenie Polbanku w instytucję działająca na gruncie polskiego prawa może ułatwić planowana zmiana w prawie bankowym. W tym tygodniu Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji, ułatwiającej przekształcenie oddziału zagranicznej instytucji kredytowej w spółkę akcyjną.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL