Żeby płacić VAT od przewozu własnych towarów, nie trzeba mieć firmy w różnych krajach

Polscy podatnicy wolą odprawiać importowane towary w Hamburgu niż w Polsce, bo tam szybciej mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku z tytułu importu. Nie zwalnia ich to jednak z VAT, gdy następnie te same towary przewożą do Polski. I to nawet gdy w Niemczech nie prowadzą żadnego przedsiębiorstwa
- Importuję towary ze Stanów Zjednoczonych. Odprawiam je w Hamburgu, tam również płacę cło. Następnie przewożę towary do Polski. Czy rzeczywiście muszę płacić VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia, skoro nie prowadzę w Niemczech przedsiębiorstwa? Moim zdaniem właśnie z tego powodu nie dotyczy mnie art. 11 ustawy o VAT - pyta czytelnik DF.Wątpliwości czytelnika nie są bezpodstawne. Już wcześniej zdarzały się interpretacje, że przemieszczenie własnych towarów z innego kraju UE do Polski nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT), jeżeli podatnik nie prowadzi w tamtym kraju przedsiębiorstwa.Powodem jest nie do końca precyzyjny art. 11 ustawy o VAT, nakazujący traktować jako WNT przesunięcia własnych towarów, "jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte (...) albo zaimportowane (...)". Wątpliwości biorą się ze sformu...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL