fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Prezes PKN Orlen wystartuje w konkursie na swoje stanowisko

Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Zarząd nowej kadencji nie będzie najpewniej istotnie inny niż obecny – dowiedziała się „Rz”. Do władz dołączyć może jednak nowy reprezentant Ministerstwa Skarbu
Rada nadzorcza największego koncernu paliwowego w kraju ogłosiła w piątek konkurs na prezesa i od czterech do sześciu wiceprezesów. Ci ostatni mieliby być odpowiedzialni za finanse, produkcję rafineryjną, produkcję petrochemiczną, sprzedaż, za zarządzanie łańcuchem wartości i wydobycie ropy.
– W polskim sektorze paliwowym brakuje ekspertów od wydobycia. Myślę, że w zarządzie spółki o regionalnym zasięgu powinna być osoba, która koncentrowałaby się wyłącznie na zagadnieniach wydobywczych – powiedział w piątek Mikołaj Budzanowski, wiceminister Skarbu Państwa.
Nie chciał zdradzić, na ile obecny skład zarządu Orlenu odpowiada największemu akcjonariuszowi spółki, jakim jest właśnie Skarb Państwa, posiadający 27,52 proc. akcji koncernu. Z naszych informacji wynika, że gros składu może liczyć na kolejną kadencję. – Ten zarząd raczej utrzyma stanowiska – zdradziła anonimowo osoba zbliżona do postępowania konkursowego. – W nowym składzie może się pojawić co najmniej jeden nowy człowiek – dodała. Według niej byłby to ktoś z „kręgu resortu skarbu”.
W myśl statutu Orlenu szef tego ministerstwa ma możliwość bezpośredniego oddelegowania przedstawiciela do zarządu spółki. – Nie ma decyzji, czy minister skorzysta z tego prawa – powiedział nam Budzanowski.
Jacek Krawiec, który stoi na czele Orlenu, uchodzi za żelaznego kandydata na kolejną kadencję. Krawiec trafił do zarządu z bezpośredniego powołania ministra skarbu Aleksandra Grada.
Oprócz niego w zarządzie zasiadają: Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansów, Wojciech Kotlarek, członek zarządu ds. sprzedaży, Krystian Pater, członek zarządu ds. rafinerii, i Marek Serafin, członek zarządu ds. petrochemii.
[ramka][srodtytul]Opinia[/srodtytul]
[b]Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen[/b]
Oczywiście zamierzam wziąć udział w konkursie. Gdy trzylata temu przychodziłem doOrlenu koncern był mocno zadłużony, bez koherentnej wizji wyjścia z bieżących problemów i długofalowego planu gwarantującego wzrost wartości. Przedstawiliśmy radzie nadzorczej program działań, który przybrał formalnie postać pięcioletniej strategii firmy. Mimo globalnego kryzysu, który niezwykle mocno w nas uderzył, wzmocniliśmy pozycję Orlenu, a wyniki z roku na rok są coraz lepsze. Ubiegły rok przyniósł pod tym względem przełom – według wstępnych wyliczeń zysk będzie najwyższy od pięciu lat. Nasz rating idzie w górę, a cena akcji rośnie szybciej, niż naszych konkurentów. Jesteśmy w połowie drogi zapisanej w strategii na lata 2008 – 2013. Moją ambicją jest kontynuowanie realizacji strategii, dzięki której PKN stanie się koncernem mulitienergetycznym, a kapitalizacja spółki dalej będzie istotnie rosła. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA