Przychód objęty 3-proc. stawką

- Jaki podatek od sprzedaży środka trwałego (rzecz ruchoma) płaci w 2007 r. przedsiębiorca opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Środek trwały figuruje w wykazie środków trwałych od 2001 r.? Czy taka sprzedaż korzysta ze zwolnienia z VAT?
Sprzedaż rzeczy ruchomej ujętej w ewidencji środków trwałych będzie przychodem z działalności gospodarczej.Przychód ten - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - jest opodatkowany ryczałtem według stawki 3 proc. Dla wymiaru podatku nie ma znaczenia, jak długo rzecz figuruje w wykazie środków trwałych firmy. Nawet po wycofaniu jej z tego wykazu (wycofaniu z działalności gospodarczej i przeznaczeniu np. na cele osobiste) jej sprzedaż będzie opodatkowana w ten sposób. Chyba że nastąpi po upływie 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następnego po wycofaniu z działalności gospodarczej do dnia sprzedaży. Wówczas już żaden podatek się nie należy.Jeśli czytelnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie w 2001 r. tego środka trwałego, to jego sprzedaż w 2007 r. będzie objęta i tym podatkiem. Co prawda sprzedaż rzeczy używanych (czyli w wypadku nier...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL