fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Administrowanie z licencją czy bez

Czy administrowanie wspólnotą mieszkaniową w ramach zwykłego zarządu wymaga licencji zarządcy nieruchomości, zważywszy że wspólnotą mieszkaniową zarządza zarząd wybrany spośród właścicieli, administratorem zaś jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą? - J.W., Gdańsk
- Termin "administrowanie" pojawia się w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ale bez jego zdefiniowania. Jednak z treści art. 185 można wywnioskować, że jest to element zarządzania i dlatego należałoby uznać, że zarządzanie jest pojęciem szerszym i administrator nie jest zarządcą, a więc nie musi posiadać licencji zawodowej.
Jednak taki pogląd nie wytrzymuje konfrontacji z treścią art. 198, który stwierdza, że prowadzenie działalności zawodowej z zakresu zarządzania, w tym - wykonywanie czynności wymienionych w art. 185 - bez licencji zarządcy nieruchomości podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny orzekanej na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Jeśli więc osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą nazywaną administrowaniem nieruchomościami, to musi mieć licencję zawodową zarządcy nieruchomości, mimo że faktycznie nie podejmuje samodzielnie żadnych istotnych decyzji, a jedynie realizuje wolę wspólnoty lub zarządu wyrażoną w formie uchwał. Licencji natomiast nie musi posiadać zarząd wybrany przez wspólnotę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA